Uroczystość błogosławieństwa nowego krzyża w Lipnikach

6 września, 2021

W niedzielę 5 września 2021r. o godz. 13.00 w Lipnikach została odprawiona msza św. w czasie której został pobłogosławiony przez księdza Bogusława Filipiuka – proboszcza parafii św. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy nowy drewniany krzyż. Krzyż ten przez mieszkańców Lipnik został wzniesiony na miejscu dawanego krzyża na którym widniał rok 1876. Miejsce do celebracji eucharystii i oprawę liturgiczną przygotowali mieszkańcy Lipnik. W czasie homilii ksiądz proboszcz przypomniał słowa wielkich Polaków na temat krzyża.

Kardynała Stefana Wyszyńskiego:

Przychodzimy do Twojego Krzyża Jezu Chryste

Stajemy obok Twojej Matki, i ucznia Twojego Jana,

Klękamy przy tym krzyżu jak Magdalena

Patrzymy na Tego, którego ludzie przebodli

Wiemy, że jest to zwycięstwo przez krzyż

Że Krzyż jest znakiem zbawienia

I nadzieją Jedyną

Że przez krzyż idzie się do Twojej chwały

Gdy klęczymy przy Twoim  Krzyżu pragniemy Najlepszy Chryste,

Aby twój krzyż wrócił na nasze piersi, byśmy go tam zawiesili,

Aby wrócił na ściany naszego domostwa,

Ażeby królował z Krzyża Twój święty znak zbawienia,

Ażeby Twój Krzyż stanął na stole naszej pracy,

I w miejscach, gdzie przebywamy i pracujemy,

Pragniemy odnowić znaki krzyża świętego w świątyniach, na cmentarzach, przy drogach

Zwłaszcza te krzyże , które stawimy na mogiłach naszych najbliższych

I pragniemy wyraźnie przyznawać się do krzyża, nie wstydzić się krzyża

Czynić wyraźny i odważny znak krzyża świętego przed pracą, przed posiłkiem, przed spoczynkiem, przy powstaniu

Pragniemy odnowienia chwały Twojego Krzyża, aby na ten znak Twojego krzyża zginało się wszelkie kolano w naszej Ojczyźnie

św. Jana Pawła II: ” Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz.”

Matki Elżbiety Róży Czackiej: ” Przez Krzyż do nieba”.

Na zakończenie mszy ksiądz proboszcz podziękował mieszkańcom, za tę inicjatywę postawienia krzyża oraz wykonanie go i postawienie. Wskazał, że w ten sposób spełnili prośbę Sługi Bożego Kardynała Wyszyńskiego zawartą w przytoczonych jego słowach.

Po zakończonej Eucharystii Pani Jadwiga Kuc – sołtys wsi Lipniki podziękowała celebransowi liturgii za odprawienie mszy i pobłogosławienie krzyża oraz podziękowała wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło i pomogli mieszkańcom Lipnik wykonać i postawić ten piękny drewniany krzyż w roku beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i M. Elżbiety Róży Czackiej.

Na ramionach krzyża umieszczono napis: ” JEZU UFAM TOBIE”

Bo tylko pod tym przenajświętszym znakiem
Polska jest Polską i Polak Polakiem„- Karol Baliński 1856r.Brak komentarzy w “Uroczystość błogosławieństwa nowego krzyża w Lipnikach”

Napisz nowy komentarz