Ogłoszenia parafialne 23 lipca 2017r. – XVI Niedziela Zwykła

Lipiec 23, 2017

1. Za tydzień w niedzielę na mszy o godz. 11.00 chrzest dzieci. Akta chrztu proszę spisać w ciągu tygodnia po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
  2. W niedziele o godz. 10.20 różaniec za zmarłych polecanych w wypominkach przez mieszkańców Podłęża.
  3. Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuję po raz kolejny zbiórkę zużytego  sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Sprzęt można przywozić do 1 sierpnia i składać go na podwórku przy plebanii. Dochód ze zbiorki sprzętu przeznaczony jest na misje.
  4. Niebawem wyruszy Piesza Podlaska Pielgrzymka na Jasną Górę. Karty Duchowego uczestnictwa można znaleźć na półce z gazetami.
  5. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Wildze informuję wszystkie pary małżeńskie z terenu gminy Wilga obchodzące w 2017r. 50-lecie pożycia małżeńskiego o możliwości odznaczenia ich przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Zapraszamy również pary, które nie otrzymały w ostatnich latach takiego wyróżnienia.W przypadku wyrażenia przez Jubilatów zgody proszę o poinformowanie o tym pracownika Urzędu Stanu Cywilnego w Wildze do dnia 25 lipca 2017r.

Odnośnie funkcji rodziców chrzestnych przypominam następujące informacje:

Odnośnie wyboru rodziców chrzestnych obowiązują następujące przepisy kościelne, które należy uwzględnić przed podjęciem decyzji wyboru ojca i matki chrzestnej.
Rodzicami chrzestnymi mogą być osoby religijne (wyznania katolickiego), bierzmowane, przystępujące do Sakramentów Świętych, a jeśli są małżonkami, żyjące w sakramentalnym związku małżeńskim, muszą odznaczać się wystarczającą dojrzałością do wypełnienia swoich obowiązków (skończony przynajmniej 16 rok życia). Kryterium wyboru rodzica chrzestnego nie może być tylko to, że ktoś jest moim bratem czy siostrą.

Rodzice chrzestni mieszkający na terenie naszej diecezji powinni wcześniej wziąć udział w czterech katecheza przygotowujących do chrztu świętego, które są głoszone w parafiach.

Rodzicami chrzestnymi nie mogą być między innymi ci, którzy żyją w związkach niesakramentalnych ( w związkach cywilnych i konkubinatach)
Kościół stawia takie wymagania rodzicom chrzestnym, ponieważ podczas obrzędu Chrztu składają wyznanie wiary we własnym imieniu oraz przyjmują na siebie współodpowiedzialność za chrześcijańskie wychowanie dziecka, zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko utraci jedno lub oboje rodziców.
Proszę rodziców chrzestnych będących spoza naszej parafii o przyniesienie od własnego Księdza Proboszcza zaświadczenia potwierdzającego możliwość pełnienia godności chrzestnego(ej).

Natomiast młodzież z naszej parafii uczącą się w szkołach ponadgimnazjalnych proszę wcześniej o przyniesienie opinii od katechety uczącego religii. Dopiero po jej otrzymaniu będę mógł daną osobę dopuścić do pełnienia funkcji rodzica chrzestnego.
Z okazji Chrztu dziecka chrzestni powinni przystąpić do Spowiedzi i Komunii świętej. W przyszłości rodzice chrzestni powinni być także świadkami Bierzmowania swego chrześniaka i uczestniczyć w ważniejszych wydarzeniach jego życia (I Komunia święta, Ślub).

Zaświadczenia na rodziców chrzestnych proszę brać odpowiedni wcześniej (tzn. około miesiąca przed chrztem) a nie w ostatniej chwili.

1. Dla chrześcijanina ołtarz symbolizuje Chrystusa. Dlatego to Kościół w osobie celebransa na początku i na końcu liturgii pozdrawia pocałunkiem Chrystusa jako swojego Oblubieńca. Przez ten gest wyrażany jest szacunek i cześć całego zgromadzenia. Dlatego podczas tego gestu powinniśmy jeszcze w skupieniu uczestniczyć w liturgii będąc na swoich miejscach. Po wyjściu kapłana do zakrystii i własnym dziękczynieniu za Eucharystię możemy powoli zacząć opuszczać kościół, a nie równocześnie z kapłanem jak to teraz czynimy..

2. Przed rozpoczęciem ceremonii pogrzebowej przy kapliczce niech mężczyźni zatroszczą się o przyniesienie chorągwi z kościoła ewentualnie krzyża jeśli go nie ma przy samochodzie. Jest to zadanie dla sąsiadów, kolegów czy mieszkańców wsi z której odchodzi zmarły.

Uczestnicząc w pogrzebie zechciejmy najpierw zatroszczyć się o duchowe przygotowanie do mszy pogrzebowej czyli o stan łaski uświęcającej by podczas pogrzebu swoich bliskich przyjąć w ich intencji Komunię św. Sama msza pogrzebowa jest nie koniecznie najlepszym momentem na spowiedź, gdyż wtedy towarzyszą nam różne emocje związane z odejściem kogoś bliskiego . Również msza którą zamawiamy za zmarłych w ciągu roku jest dobrą okazją do pojednania się z Bogiem poprzez sakrament pokuty.

Po mszy św. pogrzebowej idąc w kondukcie żałobnym na cmentarz zechciejmy być w tym miejscu gdzie powinniśmy.   Najpierw idą osoby niosące krzyż i chorągwie, potem ci, którzy niosą kwiaty i wieńce. Następnie celebrans i siostra organistka. Za księdzem idą wierni nie należący do najbliższej rodziny. Dopiero za nim jedzie samochód pogrzebowy z trumną i za samochodem idzie najbliższa rodzina. Za rodziną w bezpiecznej odległości poruszają się samochodami pozostali uczestnicy pogrzebu , którzy nie idą pieszą.

Bardzo proszę by nie wyprzedzać samochodami konduktu pogrzebowego. Gdyż często z naprzeciwka od strony Bączek jadą samochody, które nie potrafią na chwilę się zatrzymać i dochodzi czasami do sytuacji bardzo niebezpiecznych. Wszyscy powoli zdążymy dotrzeć do grobu. Również sami poruszając się po drogach umiejmy zatrzymać się na poboczu, gdy z naprzeciwka idzie kondukt pogrzebowy. W czasie postoju możemy za zmarłego zmówić “Wieczny odpoczynek…”.

Czas procesji na cmentarz jest czasem na modlitwę rozważanie psalmów, które są śpiewane. Nie jest to czas na rozmowę ze znajomymi, których spotkaliśmy na pogrzebie. By łatwiej nam było trwać w modlitewnym skupieniu podczas drogi na cmentarz zakupiliśmy nowy głośnik z mikrofonem. Proszę o przyjęcie ze zrozumieniem tych moich uwag i próśb.

Brak komentarzy w “Ogłoszenia parafialne 23 lipca 2017r. – XVI Niedziela Zwykła”