Słowo Księdza Proboszcza przed wizytą duszpasterską w roku 2021.

15 stycznia, 2021

Słowo Księdza Proboszcza przed wizytą duszpasterską w roku 2021.

Drodzy Parafianie!

Zazwyczaj o tej porze w naszej parafii, co roku dobiegała końca wizyta duszpasterska zwana kolędą, która bezpośrednio rozpoczynała się po Świętach Bożego Narodzenia. Jednakże na stan epidemii i wprowadzoną przez władze państwowe kwarantannę narodową nie można jej było wtedy rozpocząć. Również dziś, aktualna sytuacja epidemiczna i przedłużone do końca stycznia ograniczenia w życiu publicznym sprawiają, że wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie nie może się odbyć. Stąd też nie odwiedzę was w waszych domach, by nie stwarzać okazji do pogłębienia transmisji koronawirusa i potencjalnego zagrożenia dla waszego zdrowia.

Nie mogąc swobodnie pójść do waszych domów i tam z wami się pomodlić oraz porozmawiać, chcę was i wasze rodziny w najbliższych dniach zaprosić na wspólną modlitwę do tego domu, który jest domem dla nas wszystkich- do Domu Bożego – Parafialnego Kościoła, gdzie większość z was na chrzcie narodziła się z wody i Ducha Świętego do nowego życia. To właśnie w naszym kościele będziemy wspólnie w czasie modlitwy przed Najświętszym Sakramentem i podczas eucharystii prosić o Boże błogosławieństwo dla rodzin z poszczególnych wsi naszej parafii oraz o ustanie epidemii.

Nasza wspólna modlitwa rozpocznie się po przejściu fali mrozu od wtorku 19 stycznia 2021r . i będzie trwać do 2 lutego 2021 r. do Święta Ofiarowania Pańskiego. Na każdy z tych dni powszednich zapraszam innych mieszkańców parafii (mieszkańców jednej lub dwóch mniejszych wsi).

We wtorek 19 stycznia – mieszkańców Lewikowa

We środę 20 stycznia – mieszkańców Tarnowa i Nowych Krasek

We czwartek 21 stycznia – mieszkańców Rudy Tarnowskiej

W piątek 22 stycznia – mieszkańców Lipnik

W sobotę 23 stycznia – mieszkańców Bączek

W poniedziałek 25 stycznia – mieszkańców Podłęża przy drodze 801

We wtorek 26 stycznia – mieszkańców Samogoszczy

We środę 27 stycznia – mieszkańców Domaszewa

W czwartek 28 stycznia – mieszkańców Krasek Dolnych

W piątek 29 stycznia – mieszkańców Ostrowa

W sobotę 30 stycznia – mieszkańców Podwierzbia ( centrum i Podwyspa)

W poniedziałek 1 lutego – mieszkańców Bud Podłęskich oraz mieszkańców Podłęża i Podwierzbia za Łachą oraz mieszkańców Podlęża ( tzw. środkowa klata)

We wtorek 2 lutego – mieszkańców Kępy Podwierzbiańskiej i Podwierzbia (Kępka)

Oczywiście, jeśli komuś pasuję inny dzień niż wyznaczony może jak najbardziej przyjść na modlitwę w takim dniu, jaki dla niego jest najbardziej odpowiedni.

Chcę by nasza modlitwa miała każdego dnia następującą formę:

O godz. 17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi. Do spowiedzi zachęcam szczególnie tych, którzy nie uczynili tego w okresie Bożego narodzenia.

O godz. 18.00 – msza św. w intencji mieszkańców danej wsi.

O godz. 18.45 – obrzęd błogosławieństwa rodzin i pobłogosławienie przyniesionej wody z domu.

Na zakończenie rozdanie pamiątkowych obrazków i cukierków dla dzieci.

Chcę również byście po powrocie z kościoła wspólną modlitwę w danym dniu kontynuowali w swoim domu przy stole przygotowanym tak jak na kolędę. Najlepiej byłoby, aby tę modlitwę poprowadził ojciec rodziny według zamieszczonej poniżej propozycji. Ale oczywiście może modlitwie przewodniczyć inna osoba. Tekst tej modlitwy będzie również przygotowany na kartkach w kościele.

Obrzęd błogosławieństwa rodzin zastępujący wizyty duszpasterskie

To, co jest czerwonym drukiem nie mówimy w trakcie modlitwy.

Rodzina gromadzi się w domu na wspólnej modlitwie, przy stole przygotowanym jak na kolędę.

Modlitwie przewodniczy ojciec lub matka. 

Śpiew kolędy: Wśród nocnej ciszy… 

 W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.  

Pan Jezus do nas mówi: „Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20). 

Z wiarą w żywą obecność Pana Jezusa pośród nas módlmy się:  

Modlitwa w intencji rodziny  

Ojcze nasz, dziękujemy Ci, że możemy poznawać Twoją dobroć i uwielbiać Twoją miłość. Ucz nas przyjmować z wdzięcznością wszystkie Twoje dary. Spojrzyj z miłością na wszystkich, którzy Tobie ufają. Pobłogosław temu domowi i strzeż jego mieszkańców. Udziel nam pokoju i wybaw nas od wszystkiego złego. Spraw, byśmy nie zapominali, że ziemski dom kiedyś przeminie i że wierzący mają dom nie rękami uczyniony, lecz wieczny we wspólnocie z Tobą. Wysłuchaj nas przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. 

Modlitwa w intencji starszych domowników  

Panie Jezu Chryste, Ty jesteś naszą mocą i nadzieją w różnych utrapieniach życia. Bądź zawsze dla nas oparciem i opieką. Daj nam cierpliwość i naucz nas bez szemrania znosić dolegliwości wieku. Udziel nam potrzebnych sił, abyśmy mogli należycie korzystać z Twoich darów doczesnych i wiecznych. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Modlitwa za chorego członka rodziny 

Miłosierny Boże, stajemy przed Toba razem z naszym chorym bratem (naszą chorą siostra), aby Ci powiedzieć: „Panie, oto ten, którego miłujesz, jest chory”. Wejrzyj łaskawie na naszego brata (nasza siostrę), pomóż mu (jej) dźwigać krzyż choroby, pokrzep nadzieją, że tym, którzy Ciebie miłują, wszystko służy ku ich dobru.

Panie Jezu, najlepszy nasz Lekarzu, Ty w najtrudniejszej chwili nie zawodzisz, a tych, którzy Tobie ufają, nigdy nie opuszczasz. W Twoich rękach spoczywa wszelka moc na niebie i ziemi, niech wiec ona objawi się nad naszym bratem (nasza siostrą). Daj nam wszystkim moc wytrwania w wierze aż do końca życia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.  

Modlitwa błogosławieństwa dzieci 

Zależnie od okoliczności rodzice kreślą znak krzyża na czole dzieci i wypowiadają następującą modlitwę błogosławieństwa: 

Ojcze Święty, niewyczerpane źródło życia i twórco wszelkiego dobra, błogosławimy Ciebie i dzięki Tobie składamy za to, że dając nam dzieci, pobłogosławiłeś nasza wspólnotę miłości. 

Spraw, prosimy, aby te dzieci, będące najmłodszymi członkami rodziny, znajdowały w domowej wspólnocie drogę do coraz większego dobra i dzięki Twojej opiece doszły kiedyś do celu, jaki im wyznaczyłeś. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.  

Pokropienie wodą

A teraz pokropimy nas i nasz dom (mieszkanie) wodą święconą na znak, że poprzez Chrzest święty jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem i tworzymy domowy Kościół. 

Ojciec lub matka rodziny kropi wodą święconą zgromadzonych i dom (mieszkanie). W czasie pokropienia śpiewa się wybrane kolędy. 

Polećmy naszą rodzinę i wszystkich naszych przyjaciół opiece Matki Bożej. 

Modlitwa: Zdrowaś Maryjo….

Pod Twoją obronę…

Zakończenie:

 Zachowaj nas, Panie, gdy czuwamy, ochraniaj podczas spoczynku, abyśmy czuwali z Chrystusem i odpoczywali w pokoju. Amen. 

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen

Myślę, że taka forma naszej wspólnej modlitwy będzie najlepsza.

Co do innych kwestii, które w jakiś sposób były związane z kolędą to informuję, że:

– Rodziny, które w tym roku wybudowały nowy dom mogą mnie osobiście zaprosić w uzgodnionym terminie by go pobłogosławić.

– Osoby chore, jeśli chcą skorzystać z posługi sakramentalnej lub ze mną porozmawiać niech również swoją chęć zgłoszą przez bliskich lub osobiście przez telefon

– Jeśli są sprawy duszpasterskie, które chcieliście omówić w czasie kolędy to zapraszam by je omówić w kancelarii.

– W ubiegłym roku w czasie kolędy udało się ustalić harmonogram sprzątania na cały rok. W tym roku również każda rodzina może zapisać się na swój wybrany dzień. Można to uczynić w dniu wspólnej modlitwy bądź w innym czasie bezpośrednio w kancelarii lub przez telefon, internet. Tym rodzinom, które już to uczyniły składam serdeczne podziękowania.

– W czasie tradycyjnej kolędy w ubiegłych latach prawie wszystkie rodziny składały swoje ofiary na planowane prace remontowe i nowe inwestycje. Dzięki tym ofiarom udało się wiele zrobić. Za każdą z nich, jako gospodarz parafii –Dziękuję. Na ten rok też z Radą ekonomiczną zaplanowaliśmy prace, o których pisałem w „Liście przed Bożym Narodzeniem”. Jedną z nich, pielęgnację drzew na cmentarzu już prawie kończymy. W związku z tą pracą proszę byście, gdy przyjdą korzystne warunki pogodowe na swoich grobach zrobili porządki. Mogą tam znajdować się kawałki gałęzi lub trociny. Za powstałe zanieczyszczenia przepraszam i proszę o zrozumienie. Takie pracę trudno jest wykonać by nic na groby nie spadło, a tym bardziej na nich nie pozostało. Co do innych prac będą one wykonywane w miarę możliwości finansowych parafii. Jeśli ktoś, chce się podzielić tym, co posiada ze wspólnotą parafialną to może to uczynić składając swoją dobrowolną ofiarę do koszyczka przy żłóbku. Ofiara może być w podpisanej kopercie lub bez koperty. Można ją przekazać również na konto parafii lub w kancelarii w dowolnym czasie.

Za każdy dar serca i modlitwę w intencji parafii w imieniu swoim i całej wspólnoty parafialnej składam serdeczne: Bóg zapłać.

Moi Drodzy!

Mam nadzieję, że te słowa, które powyżej napisałem pomogą wam dobrze przeżyć najbliższy czas, a modlitwa, którą będziemy wspólnie tu w kościele i w domach zanosili zostanie przez Boga przyjęta i On nam hojnie pobłogosławi. Ks. ProboszczBrak komentarzy w “Słowo Księdza Proboszcza przed wizytą duszpasterską w roku 2021.”

Napisz nowy komentarz