Słowo Księdza proboszcza przed V Niedzielą Wielkiego Postu. -28 marca 2020r.

28 marca, 2020

Słowo Księdza proboszcza przed V Niedzielą Wielkiego Postu.

Drodzy Parafianie

Przed nami V Niedziela Wielkiego Postu. Co roku w tę niedzielę kończyły się nasze parafialne rekolekcje wielkopostne i był to dzień w którym wszyscy, którzy oczyścili się z grzechów w sakramencie pokuty w czasie rekolekcji przystępowali do Komunii św.. Sytuacja w której znaleźliśmy się z powodu pandemii koronawirusa uniemożliwiła przeprowadzenie rekolekcji jak również swobodny dostęp do udziału w liturgii w parafialnym kościele, gdyż władze państwowe wprowadziły stan epidemii i od 25 marca br. ograniczyły liczbę uczestników liturgii do 5 osób nie licząc celebrujących liturgię. Cieszę się, że niektórzy w minionym tygodniu zadbali o sakramentalną spowiedź i przyjęli już Pana Jezusa w komunii św.. Inni może też to zdążą uczynić w okresie wielkanocnym, gdyż jak mówił Pan Jezus w każdym czasie powinniśmy być gotowi na Jego przyjście. Ja osobiście przebywam każdego dnia na terenie parafii i jestem do dyspozycji nie tylko w kościele pół godziny przed każdą mszą św. ale również i w innym czasie, w którym również można odbyć spowiedź i przyjąć Komunię św.. Trzeba tylko zadzwonić tel. 501496701 lub umówić się przez facebooka. Wiemy z  zaleceń księdza Biskupa Kazimierza Gurdy, że  w obecnych warunkach można sprawować  sakrament pokuty nie koniecznie w konfesjonale ale np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i większej odległości między penitentem a spowiednikiem. Korzystajmy z tych możliwości by ten trudny czas przeżywać z  Chrystusem, cierpiącym w tak wielu naszych braciach dotkniętych epidemio zarazy.

Dziękuję wszystkim, którzy w duchu odpowiedzialności za siebie i innych ograniczają zbędne wychodzenie z domu. Jak poinformował nas w ostatnim zarządzeniu  Ksiądz Biskup Kazimierz ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane udzielona wszystkim wiernym Diecezji Siedleckiej oraz przebywającym na jej terytorium, obowiązuje do odwołania. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie przypominam, że wierni korzystający z dyspensy są zobowiązani do trwania na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy św. w radiu, telewizji lub Internecie.

Wszyscy zauważamy, że nasze media i Internet wypełniły się w ostatnich dniach Bożym Słowem, modlitwą Kościoła, rekolekcjami on-line dla rożnych grup. Korzystajmy z tego w miarę swoich możliwości.

Na eucharystię w najbliższych dniach niech przychodzą tylko członkowie rodziny, która zmówiła intencje na dany dzień, by kościele zachować odpowiednią liczbę osób tj. 5 osób. Osoby, które decydują się na udział w Eucharystii, choćby były z jednego domu proszę o zajecie miejsc w kościele w bezpiecznej odległości od siebie, a nie siadanie w jednej ławce gdy wszystkie inne są puste. Osobom, które przyjdą tylko by wyspowiadać się komunii św. będę udzielał poza mszą św. by nie było takiej sytuacji, że ktoś się wyspowiada, a odejdzie bez komunii św.. Gdy przyjmujemy komunię starajmy się to czynić w obecnym okresie na rękę. Na pewno przez to nie znieważymy Chrystusa. Jemu bardziej zależy na naszym czystym sercu i życiu zgodnie z Jego nauką.

Za tydzień Niedziela Męki Pańskiej. Wielu z nas niosło w tym dniu palmy do błogosławieństwa i szło z nimi w procesji. W tym roku z wiadomych względów procesji nie będzie. Palmy możemy przygotować i z nimi w ręku uczestniczyć w liturgii w swoim rodzinnym domu korzystając z transmisji mszy św. za pośrednictwem telewizora, radia bądź internetu.

Serdecznie zachęcam do wysłuchania w Katolickim Radiu Podlasia  rekolekcji wielkopostnych, które będzie głosił znany wam z naszych parafialnych rekolekcji ks. Jacek Sereda – Diecezjalny Duszpasterz Rodzin. Myślą przewodnią rekolekcji będą słowa: „Prawdziwy jestem w rękach Boga – siła i mądrość Krzyża”.

Rekolekcje będą emitowane na antenie Katolickiego Radia Podlasie w trzech częściach:
– cz. 1 – w sobotę 28 marca o godz. 9:10,
– cz.2 – w sobotę 28 marca o godz. 9:40,
– cz.3 – w niedzielę 29 marca o godz. 9:00.

Powtórki audycji zostaną wyemitowane odpowiednio:
Cz.1 – 30 marca o godz. 18:40
Cz.2 – 31 marca  o godz. 18:40
Cz. 3 – 1 kwietnia o godz. 18:40.

Zachęcam też dzieci do skorzystania z rekolekcji on-line , które można znaleźć na facebook na naszej parafialnej stronie. Młodzież niech również znajdzie dla siebie odpowiedni pokarm duchowy. To wszystko jest potrzebne by nie opanował nas grzech, byśmy nie utracili swojej wiary i nie zgubili właściwego kierunku ku Bogu, który zawsze nas miłuję. Niech otuchą dla nas będą słowa obietnicy zawartej w pierwszym czytaniu niedzielnej liturgii Słowa :” Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów, ludu mój, i wiodę was do kraju Izraela, i poznacie, że Ja jestem Pan, gdy wasze groby otworzę i z grobów was wydobędę, ludu mój. Udzielę wam mego ducha po to, byście ożyli, i powiodę was do kraju waszego, i poznacie, że Ja, Pan, to powiedziałem i wykonam”, mówi Pan Bóg.

Trwajmy w duchowej łączności na modlitwie. Codziennie w kościele parafialnym o godz. 20.30 modlę się na różańcu za wszystkich, którym w tym czasie potrzeba Bożej pomocy, modlę się również za was. W tę modlitwę włączają się również Siostry Służki. Bądźmy dobrej myśli, że dzięki naszej modlitwie, dzięki modlitwie papieża Franciszka i całego Kościoła oraz działaniom różnych służb znów na ziemi zapanuje pokój i ustanie zaraza koronawirusa. Nigdy nie zapominajmy, że Bóg jest naszym Zbawicielem, pełnym miłosierdzia. Pozdrawiam. Szczęść Boże . Ks. Bogusław Filipiuk –proboszcz parafii.Brak komentarzy w “Słowo Księdza proboszcza przed V Niedzielą Wielkiego Postu. -28 marca 2020r.”

Napisz nowy komentarz