Słowo księdza Proboszcza przed Niedzielą Męki Pańskiej.

3 kwietnia, 2020

Słowo księdza Proboszcza przed Niedzielą Męki Pańskiej.

Drodzy Parafianie

Kolejny tydzień Wielkiego Postu dobiega końca. Tydzień który dla nas ludzi wierzących był kolejnym etapem w drodze ku najważniejszemu świętu chrześcijańskiemu jakim jest Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W mijającym tygodniu przeżyliśmy 15 rocznicę śmierci Jana Pawła II i trzecią rocznicę instalacji relikwii św. Jadwigi Śląskiej w naszej parafii. Obie te rocznice wypadły 2 kwietnia w pierwszy czwartek miesiąca. W tym dniu z siostrami i innymi wiernymi o godz. 20.30 trwaliśmy na adoracji Najświętszego Sakramentu dziękując Bogu za dary z wieczernika Eucharystię i Kapłaństwo oraz świętych Jana Pawła II i Jadwigę Śląską, którzy są dla nas wielkim orędownikami u Boga. Prosiliśmy również o zachowanie świata, naszej parafii od wyniszczającej epidemii korona wirusa i nowe powołania kapłańskie i zakonne. Bo przecież świat dotknięty cierpieniem i skażony grzechem jeszcze bardziej będzie potrzebował nadziei płynącej z Ewangelii i Bożego Słowa.

Mam nadzieję, że będąc w domu z powodu epidemii i związanych z nią zarządzeń nakazujących nam odpowiedni sposób życia i zachowania w przestrzeni społecznej nie tylko słuchacie nowych komunikatów Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, z których wiemy, że codziennie w naszym społeczeństwie liczba zakażonych wirusem wzrasta ale również macie czas na modlitwę osobistą i rodziną, że macie czas na słuchanie radiowych  mszy św. i innych nabożeństw oraz na oglądanie transmisji telewizyjnych i internetowych z różnych świątyń.

Z naszego kościoła transmisji on-line nie prowadzimy, gdyż są na naszym terenie problemy z zasięgiem sieci internetowej. A w kościele w ogóle go nie ma. Stąd też proszę byście korzystali z innych transmisji. Godziny transmisji telewizyjnych i internetowych są zamieszczone na naszej stronie facebooka w oddzielnych wpisach.

Moi Drodzy . Jak wszyscy wiemy z przekazów medialnych na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020r.  wprowadzono ” czasowe ograniczenia sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego.  Ograniczenia, o których mowa polegają na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż:

 a) 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu –w okresie od dnia 12kwietnia 2020r. do odwołania,

b) 5 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu w okresie od dnia 1kwietnia 2020r. do dnia 11kwietnia 2020r.”

Do tych przepisów każdy z nas powinien się dostosować, by nie narażać siebie oraz innych na zarażenie koranwirusem oraz nie narażać siebie i parafii na konsekwencje karne.

Dziękuję wszystkim, którzy wsłuchali się w głos Pasterzy Kościoła, a przede wszystkim naszego biskupa Kazimierza, który dla nas wydał kilka zarządzeń i korzystając z udzielonej przez niego dyspensy przeżywają msze św. w domu. Do tych, do których te słowa zachęty do pozostania w domu nie dotarły apeluję „Nie bądźcie mądrzejsi od lekarzy, epidemiologów czy biskupów”. Łamiąc przepisy chroniące życie i zdrowie nas wszystkich żadnego świadectwa wiary nie dajecie. Myślicie tylko egoistycznie o sobie. W najbliższa niedzielę proszę by w kościele byli tylko członkowie rodziny, która zamówiła msze św. i to w odpowiedniej liczbie czyli nie więcej jak 5 osób.

Jeśli sytuacja z liczbą zakażeń ulegnie w tym tygodniu poprawie można mieć nadzieję, że w Niedzielę Wielkanocną będzie mogło nas przyjść więcej przyjść do kościoła – do 50 osób bo tak zapisano rozporządzeniu. Ale musimy się też liczyć z tym, że sytuacja nie ulegnie poprawie i zostaną w najbliższych dniach podjęte decyzje o kolejnych zaostrzeniach do których też będziemy musieli się dostosować.

Zanim nadejdzie Wielkanoc w najbliższą sobotę wieczorem o godz. 20.00 zachęcam do wysłuchania nadzwyczajnego orędzia Arcbp Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski , które zostanie wyemitowanie w TVP 1 o godz. 20.00. Ksiądz Arcybiskup wprowadzi nas w Wielki Tydzień.

W niedzielę 5 kwietnia będziemy przeżywać Niedzielę Męki Pańskiej czyli Niedzielę Palmową. Co roku był to dzień gdy zwykle liczniej gromadziliśmy się w kościele by trzymając w rękach palmy wyśpiewać „Hosanna, hosanna Synowi Bożemu” i wysłuchać opisu Męki Pańskiej odczytywanego przez lektorów i celebransa. W tym roku niedzielę palmową będziecie musieli przeżyć w domu, uczestnicząc w transmisji telewizyjnej, internetowej lub radiowej. Przygotujmy na ten dzień palmę, niech ona niech będzie w waszym domu szczególnym znakiem nadziei i zwycięstwa. Z nią uczestniczcie w transmisji mszy św.. Myślę, że w ciągu dnia zachowując stosowne przepisy samotnie bądź z członkami rodziny można również udać się w ramach niedzielnego spaceru pod najbliższy krzyż i tam podziękować  Jezusowi za jego mękę i śmierć dla naszego zbawienia.

Można również w czasie, gdy kościele nie jest sprawowana msza św. przyjechać do kościoła  osobistą modlitwę. Kościół będzie otwarty od godz. 8.00 do godz. 19.00.

Liturgię Triduum Paschalnego również będzie trzeba przeżyć w domu przed telewizorem lub za pomocą radia. Smutne  to i bolesne, ale musimy się z tym pogodzić. W kościele jak zwykle zostanie przygotowany grób i ołtarz przechowania Najświętszego Sakramentu. W naszej parafii Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek będzie o godz. 18.00. Liturgia Męki Pańskiej  w Wielki Piątek o godz. 18.00 i Wigilia Paschalne w Wielką Sobotę o godz. 20.00. W tych nabożeństwach udział wezmą tylko siostry zakonne, przedstawiciele rodziny, których jest intencja mszalna i przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza jak osoby posługujące w liturgii. Pozostałych proszę o pozostanie w domu.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę będzie można przez cały dzień uczestniczyć w adoracji pamiętając, że w kościele nie może być więcej jak 5 osób. Adoracja w Wielki Czwartek i Wielki Piątek w tym roku będzie trwać do godz. 23.00, a  w Wielką Sobotę od godz. 8.00 do 18.00. Przy grobie nie będzie warty Ochotniczej Straży Pożarnej. Adorując czy też przebywając w kościele pamiętajmy o zachowaniu odstępu minimum 2 m. od innych uczestników nabożeństwa.  Porządek mszy św. na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny podam w Wielki Czwartek, jak już będzie wiadomo jakie decyzje podejmą władze państwowe na kolejne dni w związku z pandemią koronawirusa.

Również zgodnie z decyzja Konferencji Episkopatu Polski i Księdza Biskupa Kazimierza w tym roku w Wielką Sobotę nie będzie poświecenia pokarmów na stół wielkanocny. Obrzęd ten ma mieć charakter liturgii domowej w wielkanocny poranek. Modlitwa błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny powinna być przeprowadzona przez ojca lub matkę , ewentualnie inną dorosłą osobę. Tekst modlitwy znajduję się na naszej parafialnej stronie internetowej. Można również tekst tej modlitwy wziąć z kościoła. Teksty modlitw leżą na półce z gazetami.

W kościele również przy ołtarzu św. Antoniego są baranki wielkanocne. Niech i tego znaku nie zabraknie na wielkanocnym stole. Pamiętajmy w ostatnich dniach, że Wielki Post jest czas udzielania jałmużny. Tym co mamy umiejmy podzielić się z innymi, którzy są w trudnej sytuacji, a którzy są w zasięgu naszego wzroku. Możemy również za pośrednictwem Caritas Diecezji Siedleckiej włączyć się w akcje pomocy na rzecz Szpitala Miejskiego w Siedlcach, który jak jeden z wielu przyjmuję chorych u których stwierdzono obecność korona wirusa. Darowizny na ten cel należy wpłacać na poniższe konta Caritas Diecezji Siedleckiej:

  • Bank Spółdzielczy O/Siedlce 78 9194 0007 0027 9318 2000 0010 lub
  • PEKAO S.A I/O Siedlce 10 1240 2685 1111 0000 3656 2387

 Z dopiskiem: “Darowizna na Szpital Miejski w Siedlcach”.

 Szpital Miejski przy ul. Starowiejskiej 15 w Siedlcach otrzyma 100% zebranych środków.

Ja ze swej strony składam serdeczne Bóg zapłać osobom, które w ostatnim czasie swoimi ofiarami wspomogły działalność parafii, która od początku marca funkcjonuje tylko z indywidualnych ofiar składanych poza nabożeństwami bezpośrednio w kancelarii lub na konto parafialne dostępne na stronie parafialnej.

Być może niektórzy już zauważyli, że z dniem 1 kwietnia uruchomione zostało oświetlenie zewnętrzne naszego kościoła. W najbliższych dniach będziemy chcieli jeszcze zamontować dwa reflektory by oświetlały wieżę.

Wszystkim na najbliższe dni życzę dużo sił, zdrowia i cierpliwości. Bądźmy ostrożni i życzliwi dla siebie nawzajem. Jeśli macie jakieś pytania to proszę dzwonić lub pisać. Pozdrawiam i wszystkim błogosławię na Wielki Tydzień. Ks. ProboszczBrak komentarzy w “Słowo księdza Proboszcza przed Niedzielą Męki Pańskiej.”

Napisz nowy komentarz