Słowo Księdza Proboszcza na VI Niedzielę Wielkanocną – 17 maja 2020r.

15 maja, 2020

Słowo Księdza Proboszcza na VI Niedzielę Wielkanocną

Drodzy Parafianie.

Kolejny tydzień okresu paschalnego za nami. Ostatnia niedziela pokazała, jak wielka jest w was tęsknota za Eucharystią, za rzeczywistym w niej udziałem. Wielu z was, choć nie mogło wejść do kościoła uczestniczyło we mszy św. na zewnątrz, gdzie przygotowane były miejsca siedzące. Na mszach o godz. 9.00 i 11.00 widziałem, że tych miejsc zabrakło.

Również w tygodniu, choć msze św. były sprawowane dwa razy dziennie o godz. 18.00 i 19.30 na każdej nie brakowało osób. Bardzo dziękuję za respektowanie ograniczeń, co do miejsc w kościele oraz obowiązku noszenia maseczek. Tych, którzy na placu przy kościelnym ich nie mieli proszę zaopatrzcie się w nie, jeśli nie macie, a jeśli macie to nie trzymajcie w kieszeni tylko załóżcie w trosce o dobro innych. Eucharystia buduję jedność, i potrzeba też z naszej strony przyjęcie jednakowych postaw, by ta jedność mogła się urzeczywistniać. Skoro mój bliźni może i niesie krzyż, jakim jest maseczka na twarzy i trudność w oddychaniu, którą ona sprawia, to, co mnie usprawiedliwia, jeśli ja przyjmuję inną postawę wynikającą z mojej pychy, albo egoizmu. Ci, którzy ze względów zdrowotnych ich mieć nie mogą są tylko usprawiedliwieni.

W tym tygodniu Pan Premier Mateusz Morawicki zapowiedział, że będzie od niedzieli zwiększona liczba osób mogących brać udział w eucharystii. Z radością przyjmuję tę wiadomość, bo w naszym kościele będzie mogło już uczestniczyć we mszy nie czternaście, ale dwadzieścia osób. Dobrze wiem, że to nie rozwiązuję naszego problemu, ale jest krokiem w dobrym kierunku. Mam nadzieję, że za kilka tygodni ograniczenia te zostaną jeszcze bardziej poluzowane albo zniesione. Póki, co stosujmy się do komunikatów, które są umieszczone na drzwiach kościoła.

W poniedziałek 18 maja przypada 100 –tna rocznica urodzin  św. Jana Pawła II. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak wielkim darem dla Kościoła, Ojczyny i świata była osoba Karola Wojtyły i czas jego posługiwania w kapłaństwie i na Stolicy Piotrowej. Dziś jest naszym orędownikiem u Boga. Polecajmy mu w najbliższych dniach swoje osobiste sprawy i prośmy przez jego wstawiennictwo by czas epidemii się skończył jak najszybciej.

Zachęcam do złożenia duchowego daru z tej okazji. Może nim być nasza sakramentalna spowiedź, nasze pojednanie z Bogiem oraz bliźnimi. Tym bardziej, jeśli jeszcze nie odbyliśmy spowiedzi w okresie wielkanocnym.

W najbliższą niedzielę wysłuchamy listu Prezydium Episkopatu Polski, który przygotuję nas do owocnego przeżycia tej rocznicy.

Przez cztery kolejne dni po niedzieli będzie jeszcze trwać w naszej parafii modlitwa o dobre urodzaje i błogosławieństwo w pracy dla mieszkańców. Jej porządek będzie następujący

Poniedziałek 18 maja – Budy Podłęskie

Wtorek 19 maja –Samogoszcz

Środa 20 maja – Podłęż po szosie

Czwartek 21 maja – Podwierzbie (Podwyspa przy krzyżu koło rodziny Brojków)

O godz. 15.00 w poszczególne dni dojadę własnym samochodem do wyznaczonej wsi pod jeden krzyż lub kapliczkę, przy której przygotujcie ołtarz, tak jak czyniliście to na poświecenie pól. Tam z przedstawicielami wsi odmówię Koronkę do Miłosierdzia Bożego, odśpiewamy suplikacje i pobłogosławię wasze pola i domostwa. Idąc pod krzyż można przynieść w butelce wodę do błogosławieństwa. Bardzo proszę by wcześniej telefonicznie dać mi znać, pod którym krzyżem będziemy się modlić. Dalsza część modlitw będzie w kościele. O godz. 18.40. będzie różaniec i możliwość spowiedzi dla mieszkańców wyznaczonej na dany dzień wsi. Proszę by różaniec, jeśli nie będzie prowadzony przeze mnie został poprowadzony przez kogoś ze wsi (zalatorkę lub inną osobę). Po różańcu będzie nabożeństwo majowe przed Najświętszym Sakramentem i po nim ok. 19.30 msza św. w intencji mieszkańców danej wsi. Mieszkańcom wsi w intencji, których już modliliśmy się w poprzednich dniach dziękuję za udział w modlitwie przy krzyżu i w kościele.

Od niedzieli wszyscy ministranci i lektorzy mogą powrócić do służby przy ołtarzu. Swoją służbę dla bezpieczeństwa niech wykonują w maseczkach i zachowują bezpieczne odstępy od siebie.

Rodziców dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej zapraszam w niedzielę 24 maja o godz.. 15.00 na spotkanie, które odbędzie się kościele. W między czasie proszę rozważyć propozycję Uroczystości Pierwszej Komunii św. w dniach 20 czerwca (sobota) lub 27 czerwca (sobota). Wydaję się, że przy zaangażowaniu naszym i dzieci te terminy są możliwe do zorganizowania uroczystości. Wszystkie sprawy z tym związane omówimy na spotkaniu.

Póki, co proszę o solidną katechezę rodziną w domu, żeby dzieci zostały odpowiednio przygotowane. Proszę szczególnie zatroszczyć się o przygotowanie dziecka do pierwszej spowiedzi świętej.  Poziom przygotowania będzie również miał wpływ na to, kiedy ta uroczystość w rzeczywistości się odbędzie.

Na koniec informuję, że udało się w tym tygodniu umyć okna w kościele i serdecznie dziękuję za złożone w minionym tygodniu ofiary: bezimienna z Podłęża 200zł, z Podłęża 200zł, z Krasek Dolnych – 600zł, z Lipnik – 500zł, z Domszewa 200zł, z Lipnik 100zł, z Domaszewa 200zł, z Podłęża 200zł,  z Podłęża 400zł, z Podwierzbia 100zł, z Podłęża 200zł.

Bóg zapłać składam też za ofiary na tacę składane na razie do puszek. Zgodnie z podpowiedzią jednej z osób w niedzielę jedna puszka będzie umieszczona na schodach głównych, a druga na bocznych. Tacę zaczniemy zbierać w dawnej formie od 7 czerwca br. W tym tygodniu będziemy chcieli za pomocą specjalnego środka oczyścić dachówkę z glonów i mchu na zabytkowej plebanii.

Bardzo proszę, by na cmentarzu wyrzucając śmieci do boksów betonowych wrzucać tylko śmieci naturalne. Wieńce z tworzyw sztucznych i znicze umieszczać w kontenerze.

Moi Drodzy niech słowo Chrystusa z najbliższej niedzieli będzie dla nas drogowskazem do podejmowania dobrych postanowień i osobistych działań. A ono brzmi:, „Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie”.

Niech świadomość Bożej miłości pomaga nam wszystkim dobrze przeżyć kolejny tydzień. Pozdrawiam. Szczęść BożeBrak komentarzy w “Słowo Księdza Proboszcza na VI Niedzielę Wielkanocną – 17 maja 2020r.”

Napisz nowy komentarz