Słowo Księdza Proboszcza na V Niedzielę Wielkanocną – 10 maja 2020r.

8 maja, 2020

Słowo Księdza Proboszcza na V Niedzielę Wielkanocną – 10 maja 2020r.

Drodzy Parafianie!

Dni okresu wielkanocnego powoli mijają. Cieszę się, że kolejni wierni przy różnych okazjach czy to z racji modlitw o urodzaje, pogrzebu czy zamówionej przez bliską rodzinę mszy św. przychodzą do kościoła i przystępują do spowiedzi i komunii wielkanocnej. W naszej parafii w obecnym czasie spowiedź w dni powszednie jest możliwa od godz. 17.30 do 19.00 oraz w niedzielę pół godziny przed mszą św. i w razie możliwości w czasie mszy św. Wykorzystujmy każdą okazję by pojednać się z Bogiem i powrócić do stanu łaski.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w wydanym w dniu 2 maja br. komunikacie między innymi napisała tak: „W związku z utrzymującym się stanem epidemii przypominamy, że nadal obowiązują udzielone przez księży biskupów dyspensy od uczestnictwa w Mszy świętej w niedziele i uroczystości. Wyrażamy wdzięczność środkom społecznego przekazu i parafiom za transmisje liturgii w telewizji, radiu i internecie. Nie powinno to jednak osłabić naszej woli do przystępowania do sakramentów świętych w naszych kościołach. Ci, którzy – z powodu wprowadzonych limitów – nie mają takiej możliwości w niedzielę, mogą uczestniczyć w Mszach św. w świątyniach w inne dni tygodnia. Przywołujemy w tym miejscu słowa Ojca Świętego Franciszka, który przestrzegł przed niebezpieczeństwem ograniczania praktykowania wiary wyłącznie do wymiaru wirtualnego”.

Stąd też w dni powszednie w naszym kościele są odprawiane dwie msze św. o godz. 18.00 i 19.30. Obie msze poprzedza nabożeństwo majowe. To nabożeństwo również odprawiajmy w swoich domach. Kandydaci do bierzmowania uczestnicząc w nim niech od swoich rodziców uzyskają potwierdzenie poprzez wpis do dzienniczka. Epidemia koronawirusa nie może nas zwolnić z troski o swoją wiarę i wiarę dzieci. Szczególnie, gdy te przygotowują się do przyjęcia sakramentów świętych: Komunii czy bierzmowania.

Jak już informowałem kilka tygodni temu Pierwszej Komunii św. nie będzie w maju, gdyż jest to nie możliwe z kilku powodów. Po pierwsze dzieci z troski o ich bezpieczeństwo nadal nie chodzą do szkoły z powodu epidemii i nie są możliwe z nimi również przygotowawcze spotkania w kościele. Po drugie obowiązujący limit wiernych w kościele 1 osoba na 15 m2 sprawia, że w naszej świątyni może przebywać tylko około czternastu wiernych. Samych dzieci jest prawie tyle. Po trzecie brak kontaktu z dziećmi na katechezie w szkole nasuwa wątpliwości czy dzieci są już odpowiednio przygotowane do pierwszej spowiedzi i Komunii św.. Ta sytuacja wymusza odłożenie Komunii św. w czasie i na ręce rodziców składa odpowiedzialność ze przygotowanie dziecka do tej uroczystości w domu poprzez rodziną katechezę. Pisał o tym Ksiądz Biskup Siedlecki w swoim zarządzeniu z dnia 18 kwietnia br.: „Bardzo proszę, aby rodzice – ze względu na brak możliwości wspólnych spotkań w kościele z księżmi i katechetami – przygotowywali swoje dzieci do Pierwszej spowiedzi i Komunii św. poprzez rodzinną modlitwę, wyjaśnianie prawd wiary i katechezę domową.  Będzie to uzupełnieniem przygotowania szkolnego, które obecnie jest prowadzone w sposób zdalny”. 

Co do terminu Pierwszej Komunii, św. Ksiądz Biskup sugerował: „Na prośbę rodziców można termin Pierwszej Komunii św. przenieść na okres powakacyjny. Jeżeli jednak nastąpi otwarcie szkół i powrót do nich dzieci – po porozumieniu Księdza Proboszcza z rodzicami i uwzględnieniu obowiązujących przepisów państwowych dotyczących ilości wiernych gromadzących się w kościołach – można podjąć decyzję o zorganizowaniu uroczystości Pierwszej Komunii św. jeszcze przed wakacjami. Należy przy tym jednak pamiętać o wyznaczeniu odpowiedniego czasu na bezpośrednie przygotowanie dzieci do sakramentu spowiedzi i Komunii św.” Biorąc to wszystko, co jest napisane powyżej zapraszam po jednym z rodziców dziecka na spotkanie w kościele w dniu 24 maja o godz. 15.00. Będzie to okazja by wspólnie omówić sprawy związane z tegoroczną Pierwszą Komunią świętą.

Młodzież przygotowującą się do bierzmowania w najbliższym czasie zaproszę do grupy na facebooku by za pomocą tego narzędzia pomóc im przeżywać okres przygotowania. Póki, co przypominam im o codziennej modlitwie, udziale w nabożeństwach majowych i mszy św.. Jeśli nie w kościele to za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, internetowych lub przez radio.

Osoby przygotowujące się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa w naszej parafii informuję, że od 1 czerwca 2020r. wchodzą nowe przepisy Konferencji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa. Według przepisów obowiązujących w naszej diecezji rozmowa kanoniczno-duszpasterska z narzeczonymi winna mieć miejsce na ok. 6 miesięcy – nie później niż 3 miesiące przed ślubem. W związku z tym wszystkich narzeczonych proszę o zgłaszanie się do kancelarii w przewidzianych terminach przez prawo. Ponadto informuję, że Poradnia Rodzinna w Łaskarzewie już wznowiła swoją działalność. Pary narzeczonych mogą umawiać się z panią doradczynią życia rodzinnego dzwoniąc do niej w poniedziałek po godz. 20.00 pod numer.  25 684 57 47.

Wszystkim rodzinom, którzy mają w domach osoby chore lub starsze przypominam, że istnieje możliwość zamówienie wizyty księdza z posługą sakramentalną do domu. Można to uczynić bezpośredni w zakrystii lub kancelarii lub dzwoniąc na numer 501496701. W czasie wizyty o ile to możliwe zarówno chory, jak i inne osoby powinny mieć zasłoniętą częściowo twarz.

W najbliższych dniach będą kontynuowane modlitwy o obfite urodzaje, Bożą opiekę i błogosławieństwo dla mieszkańców kolejnych wsi. Harmonogram tych modlitw jest następujący:

Piątek 8 maja – Bączki

Sobota 9 maja – Kraski Dolne

Poniedziałek 11 maja – Nowe Kraski

Wtorek  12 maja – Domaszew

Środa 13 maja – Podłęż za Łachą i środkowa klata

Czwartek 14 maja – Podwierzbie (centrum przy kapliczce)

Piątek 15 maja – Ostrów

Sobota 16 maja – godz. 15.00 Podwierzbie (Kępka)

godz. 15.30 Kępa Podwierzbiańska

Poniedziałek 18 maja – Budy Podłęskie

Wtorek 19 maja –Samogoszcz

Środa 20 maja – Podłęż po szosie

Czwartek 21 maja – Podwierzbie (Podwyspa przy krzyżu koło rodziny Brojków)

A plan jest taki: O godz. 15.00 w poszczególne dni będą dojeżdżał własnym samochodem do wyznaczonej wsi pod jeden krzyż lub kapliczkę, przy której przygotujcie ołtarz, tak jak czyniliście to na poświecenie pól. Tam z przedstawicielami wsi odmówię Koronkę do Miłosierdzia Bożego, odśpiewamy suplikacje i pobłogosławię wasze pola i domostwa. Idąc pod krzyż można przynieść w butelce wodę do błogosławieństwa. Bardzo proszę by wcześniej telefonicznie dać mi znać, pod którym krzyżem będziemy się modlić. Dalsza część modlitw będzie w kościele. O godz. 18.40. będzie różaniec i możliwość spowiedzi dla mieszkańców wyznaczonej na dany dzień wsi. Proszę by różaniec jeśli nie będzie prowadzony przeze mnie został poprowadzony przez kogoś ze wsi (zalatorkę lub inną osobę). Po różańcu będzie nabożeństwo majowe przed Najświętszym sakramentem i po nim ok. 19.30 msza św. w intencji mieszkańców danej wsi. Mieszkańcom wsi w intencji, których już modliliśmy się w poprzednich dniach dziękuję za udział w modlitwie.

Na zakończenie tego słowa pragnę przypomnieć o obecnych godzinach mszy św. w niedziele. Są one odprawiane o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i 16.00.

Chcę też w imieniu całej parafii i swoim podziękować wszystkim ofiarodawcom, którzy przez ostatni tydzień przekazywali swoje ofiary na potrzeby parafii składając je w kancelarii, do puszek na tacę oraz na konto parafii. Ofiarodawców znów zebrała się nie mała grupa. Myślę, że ofiarność ta jest również owocem działania Ducha św., który uzdalnia nas miedzy innymi do miłości i dzielenia się tym, co mamy z innymi.

W tym tygodniu wpłynęły następujące ofiary: bezimienna z Ostrowa – 200zł, z Podłęża 50zł, z Podwierzbia 100zł, z Podwierzbia 80zł, z Samogoszczy 300zł, z Podwierzbia 100zł,  Podwierzbia 100zł, z Podwierzbia 100zł, z Ostrowa 100zł, z Podłęża 200zł, z Podłęża 200zł, z Rudy Tarnowskiej 100zł, z Bączek 400zł, z Podwierzbia 500zł, z Podłęża 300zł, z Lipnik 200zł, z Tarnowa 100zł, z Rudy Tarnowskiej 200zł, z Ostrowa 100zł.. Niech Bóg wszystkich ofiarodawcom wynagrodzi swoją łaską. W najbliższym tygodniu przy pomocy pracowników firmy „Czysty kąt” umyjemy w kościele wszystkie okna, gdyż już cztery lata nie były myte i przyszedł na to odpowiedni czas. Mam nadzieję, że teraz, gdy ulica jest już asfaltowa praca ta przyniesie spodziewany efekt.

Zachęcam wszystkich do śledzenia w najbliższą niedziele tj. 10 maja relacji z Diecezjalnego Dnia Rodziny w Parczewie, która zostanie przeprowadzona za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie oraz kanału you tube  Bazylika Parczew, św. Jana Chrzciciela https://www.youtube.com/channel/UCKDe6MGXdj0g1o_oXB_NfeA

Program jest następujący :

Rodzina Bogiem silna mocą swego narodu”  Kard. Stefan Wyszyński
10.30 – Słowo wprowadzenia – ks. dr Jacek Sereda, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin
10.40 – „Powrót do domu. Obudzić (nie) odkryty potencjał wychowania w rodzinie”- o. Paweł Przygodzki, prefekt WSD Ojców Paulinów w Krakowie.
11.10 – „ Jak skutecznie przekazać wiarę w rodzinie”-  Państwo Anna i Janusz Wardak, twórcy Akademii Familijnej
11.45 – przerwa
12.00 – Nabożeństwo majowe
12.15 – Eucharystia w intencji rodzin z odnowieniem przysięgi małżeńskiej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Kazimierza Gurdy

Wszystkich serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia na wspólnej modlitwie. Niech Bóg ma Was w swojej opiece. Ks. Bogusław Filipiuk – proboszcz parafiiBrak komentarzy w “Słowo Księdza Proboszcza na V Niedzielę Wielkanocną – 10 maja 2020r.”

Napisz nowy komentarz