Słowo Biskupa Siedleckiego Kazimierza GURDY na miesiąc październik.

25 września, 2017

Słowo Biskupa Siedleckiego Kazimierza GURDY na miesiąc październik

Drodzy Diecezjanie!

W tym roku, który przeżywamy w naszej diecezji jako Rok Maryjny, obchodzimy także dwie ważne rocznice objawień Matki Bożej. Wspominamy 140 rocznicę zjawienia Maryi w Gietrzwałdzie, a także 100 rocznicę objawień fatimskich. Podczas tych spotkań z wizjonerami Maryja wzywała ich do codziennego odmawiania różańca. W Gietrzwałdzie trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej na pytanie czego żądasz Matko Boża? odpowiedziała: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!”. Również do Łucji, Hiacynty i Franciszka w Fatimie podczas każdego objawienia zwracała się z prośbą: „Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata. Nie zaniedbujcie codziennego odmawiania różańca”. W ostatnim zaś objawieniu Maryja przedstawiła się im jako Królowa Różańca świętego.
Mimo upływu lat wezwanie Maryi do modlitwy różańcowej jest wciąż aktualne. I tak jak różańca – na przestrzeni minionych wieków – nie wypuszczali ze swoich rąk ludzie wielcy i mali, bogaci i biedni zamieszkujący podlaską ziemię, a wśród nich nasi Błogosławieni Męczennicy z Pratulina, przy których podczas ekshumacji znaleziono zniszczone paciorki różańców – tak i my włączmy się w ten nurt modlitwy różańcowej. Dlatego, kiedy dziś rozpoczynamy miesiąc październik, zachęcam Was wszystkich Drodzy Diecezjanie: starszych i młodszych, rodziców, dzieci i młodzież, kapłanów i osoby życia konsekrowanego do codziennego odmawiania tej pięknej modlitwy. Gromadźmy się w kościołach i kaplicach na nabożeństwa różańcowych. Bierzmy do rąk różaniec i wspólnie módlmy się w naszych rodzinach.
Włączmy się także w ogólnopolską inicjatywę „Różaniec do granic”, organizowaną w dniu 7 października. Tego dnia – w święto Matki Bożej Różańcowej – zwróćmy się fizycznie lub duchowo do granic naszego kraju, by modlić się o ratunek dla naszej Ojczyzny i całego świata. Wspólna modlitwa w wyznaczonych kościołach stacyjnych w naszej diecezji, którymi są: Pratulin, Terespol, Kostomłoty, Kodeń, Sławatycze, parafia św. Ludwika we Włodawie i Wola Uhruska rozpocznie się Mszą świętą i nabożeństwem maryjnym na wzór nabożeństwa pierwszosobotniego. Następnie będzie miało miejsce rozesłanie pielgrzymów do stref na modlitwy na granicach: do Janowa Podlaskiego, Rokitna, Cieleśnicy, Krzyczewa, Nepli, Dobratycz, Jabłecznej, Hanny, Dołhobrodów, Różanki, Orchówka, Sobiboru, Uhruska i Kosynia. Wszystkich Diecezjan zapraszam do licznego udziału w tej inicjatywie. Niech Najświętsza Maryja Panna, Królowa Różańca Świętego, umacnia naszą wiarę i wyprasza nam te łaski, o które z wiarą przez Jej orędownictwo będziemy prosić dobrego Ojca w niebie.

Z pasterskim błogosławieństwem

Biskup Siedlecki Kazimierz GurdaBrak komentarzy w “Słowo Biskupa Siedleckiego Kazimierza GURDY na miesiąc październik.”

Napisz nowy komentarz