Rzecznik KEP: biskupi zachęcają do podjęcia we wszystkich parafiach duchowej adopcji

23 marca, 2019

Biskupi zachęcają, aby we wszystkich polskich parafiach podjęto dzieło duchowej adopcji – przypomina ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przed Dniem Świętości Życia. Będziemy go obchodzić w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w poniedziałek, 25 marca.

„W wydanym po ostatnim zebraniu plenarnym komunikacie polscy biskupi poprosili, aby we wszystkich parafiach podjęto dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. Jest to zobowiązanie dziewięciomiesięcznej modlitwy w intencji dziecka nienarodzonego, którego życie jest zagrożone aborcją” – mówi rzecznik Episkopatu. Jak informuje, duchową adopcję można podjąć prywatnie lub publicznie – w kościele, we wspólnocie lub indywidualnie. Należy wypowiedzieć odpowiednią formułę przyrzeczenia i przez 9 kolejnych miesięcy rozważać i odmawiać jedną tajemnicę różańcową oraz specjalną modlitwę w intencji dziecka i jego rodziców. Można też podjąć dodatkowe postanowienia, na przykład adorację Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Świętego lub post.

„Dołączenie do dzieła duchowej adopcji może być pięknym akcentem naszego przeżywania Wielkiego Postu” – zachęca ks. Rytel-Andrianik. Jak dodaje, pomocą w przeprowadzeniu przyrzeczeń duchowej adopcji w parafiach czy wspólnotach mogą być animatorzy duchowej adopcji. Można się z nimi skontaktować m.in. za pośrednictwem powstałej we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Duszpasterstwa Rodzin strony internetowej www.duchowaadopcja.pl. Oprócz tekstów przyrzeczenia i modlitwy na stronie można znaleźć pomocne materiały i informacje, plakaty i ulotki oraz linki do aplikacji mobilnych z rozważaniami do duchowej adopcji dla dzieci i młodzieży.

***

Dzień Świętości Życia został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 r. w odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae” z 25 marca 1995 r. Pierwsze przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego zostały złożone w klasztorze Ojców Paulinów przy ul. Długiej w Warszawie w 1987 r. Krajowym Moderatorem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego z ramienia Episkopatu Polski jest paulin o. Stanisław Jarosz.

Źródło: BP KEPBrak komentarzy w “Rzecznik KEP: biskupi zachęcają do podjęcia we wszystkich parafiach duchowej adopcji”

Napisz nowy komentarz