Rok Pański 2015 przeszedł do historii.

1 stycznia, 2016

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku, które przeżywaliśmy jako wspólnota parafialna.

W styczniu wizytę duszpasterską zwaną kolędą .
Przygotowanie do ŚDM w Krakowie. Trwało one przez cały rok i odbywało się w parafii jak również w poszczególnych parafiach naszego dekanatu.  W okresie ferii uczniowie naszej szkoły po raz trzeci spotkali się na Sali gimnastycznej w szkole by uczestniczyć w Parafialnym Turnieju Tenisa Stołowego. Najlepsi wzięli udział w Diecezjalnym Turnieju Tenisa Stołowego w Rykach(marzec).
W II niedzielę Wielkiego Postu grono ministrantów naszej parafii powiększyło się o czterech nowych członków, Janka. Bartka, Mateusza i Kubę, którzy zostali włączeni go grona ministrantów.
20 marca rozpoczęliśmy nasze wielkopostne rekolekcje. Przewodniczył im ks. dr Jacek Jaśkowski.
W Triduum Paschalne mieliśmy okazję być świadkami chrztu czterech chłopców w wieku szkolnym. Uczestnicząc w wigilii paschalnej odnowiliśmy swoje przyrzeczenia chrzcielne, by jeszcze mocnej trwać w wierze i odważnie ją wyznawać.
26 kwietnia gościliśmy w naszej wspólnocie parafialnej ojca Mariana Jarząbka- Ogólnopolskiego Asystenta Rodziny Franciszkańskiej, który zachęcał nas do życia duchowością św. Franciszka z Asyżu.
10 maja trzy rodziny z naszej parafii wzięły udział w Diecezjalnym Dniu Rodziny w Sanktuarium w Parczewie.
W drugą sobotę maja członkowie Parafialnego Zespołu Synodalnego wzięli udział w Diecezjalnym Dniu skupienia Zespołów Synodalnych w Leśnej Podlaskiej.
16 maja w Garwolinie odbył się Kongres Rad Parafialnych na którym również nie zabrakło naszych przedstawicieli.

17 maja dwadzieścia troje dzieci przystąpiło do I Komunii świętej. Po komunii dzieci udały się na pielgrzymkę do Kodnia Kostomłot i Pratulina.

Członkowie Żywego Różańca wzięli udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żywego Różańca na Jasnej Górze. (czerwiec)

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odwiedził na biskup Jacek Pyl i on przewodniczył procesji eucharystycznej.
7 czerwca po wielu latach przybył do naszej parafii kolejny misjonarz od nas pochodzący ojciec Jan Glica pracujący w Brazylii. Zarówno dla nas jak i dla niego było to niezwykłe wydarzenie, które na trwałe pozostało w pamięci.

20 czerwca w Pratulinie odbyło się Jerycho Młodych. Nie zabrakło tam również naszej najgorliwszej młodzieży.

W pierwszych dniach lipca w czasie trzydniowej autokarowej pielgrzymki Pan Bóg niektórym z nas pozwolił stanąć przy grobie św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy oraz nawiedzić inne sanktuaria południowo-zachodniej Polski.

19 lipca przeżywaliśmy uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej z Góry Karmel. Przewodniczył jej Ks. Jacek Wojdat.

Następnego dnia po odpuście ministranci i lektorzy udali się na obóz do Hajnówki gdzie odpoczywali i wielbili Boga za piękno stworzonego świata.
3 sierpnia gościliśmy w naszej parafii pielgrzymów idących na Jasną Górę.
20 sierpnia młodzież przygotowująca się do bierzmowania zdała pozytywnie egzamin przed przedstawicielami Kurii Biskupiej.

W tym dniu swoja posługę  w naszej parafii rozpoczęła Siostra Służka Alicja Skiba. Wspólnota zakonna powiększyła się o jedną siostrę. Za co jesteśmy Pan Bogu i władzom zakonnym bardzo wdzięczni.
W ostatnim dniu wakacji 68 ludzi młodych z rąk Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Kazimierza Gurdy przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Wtedy to po raz pierwszy mieliśmy okazję gościć wśród nas ordynariusza naszej diecezji.
W Kronice parafialnej ksiądz biskup umieścił takie słowa;’” Życzę wszystkim bierzmowanym by żyli darami Ducha Świętego, kochali Jezusa i trwali w kościele katolickim. Oby te życzenia się spełniły.
W ostatnich dniach sierpnia siostry z Kółek Różańcowych nawiedziły nasze podlaskie sanktuarium w Pratulinie, kolegiatę w Janowie Podlaskim i Sanktuarium w Leśnej Podl, gdzie odbywała się Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin Różańcowych.

08 września przedstawiciele naszej parafii wzięli udział w Diecezjalnych Dożynkach w Woli Gułowskiej. Mieli ze sobą piękny kościół zrobiony przez mieszkańców Podłęża.

27 września rozpoczął się kolejny rok pracy synodalnej. Oby przyniosła ona jak największe owoce dla kościoła i parafii.
W październiku powstały w naszej parafii drużyny piłkarskie, które tworzą ministranci i lektorzy. Włączyły się one do gry w Diecezjalnej Lidze Ministranckiej.

Mężczyźni w pierwszą niedzielę października udali się do Pratulina na Diecezjalną Pielgrzymkę Mężczyzn. Umocnieni wiarą i męstwem bł Męczenników z Pratulina wrócili do swoich domów by wypełniać tam swoje powołanie.
13 października rozpoczęły się prace remontowe przy parafialnej świątyni bo mamy pragnienie, aby i ona tak jak dawna plebania została odnowiona i przez kolejne lata nam i przyszłym pokoleniom służyła.
18 października uczciliśmy patronkę naszej rodziny parafialnej św Jadwigę Śląską.
Ostatnia niedziela października była niedzielę seminaryjną zachęcająca nas do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Już minie powoli 25 lat od ostatniej prymicji w naszej parafii.
11 listopada sześdziesięcio 0sobowa grupa parafian miał okazję zwiedzić WSD w Opolu Nowym i obejrzeć w nim spektakl “Wybieram niebo”
Sobotę poprzedzająca Uroczystość Chrystusa Króla ministranci lektorzy uczestniczyli w Dniu Skupienia Służby Liturgicznej w Miętnem. Zaś w samą uroczystość do grona kandydatów na ministrantów zostali dołączeni Szymon, Maksymilian, Piotrek i Michał. Liczymy na nich, że dobrze będą służyć przy ołtarzu jako ministranci
W nowy rok liturgiczny, którego hasło brzmi Nowe życie w Chrystusie” wprowadził na Ks. Jacek Wojdat wygłaszając nam rekolekcje na temat przykazań miłości Boga, bliźniego i siebie samego .
W pierwsza niedzielę adwentu rozpoczęliśmy Jubileusz 1050 –lecia chrztu Polski, zapalając jubileuszową świecę, która będzie płonąć zawsze pierwszą niedzielę miesiąca. 8 grudnia wraz z całym Kościołem weszliśmy w Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Niech będzie to czas doświadczania miłości Boga i jego przebaczenia oraz dzielenia się miłością z innymi. O wymiarach tego roku przypomina nam nieustanie świąteczna dekoracja wykona przez siostry Służki.

W drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia wysłuchaliśmy koncertu kolęd w wykonaniu scholi.

32 razy w tym roku przeżywaliśmy odejście do wieczności kogoś z naszej parafii i naszych rodzin do wieczności.
23 razy radowaliśmy się nowo ochrzczonymi dziećmi i 18 osób z naszej wspólnoty zawarło sakramentalny związek małżeński . 9 z nich uczyniło to w naszej parafii.

W ciągu roku rozdano 33 tys. komunii świętych i odprawiono 950 intencji mszalnych. Zarówno liczba komunii jak i intencji jest liczbą rekordową w historii parafii. To bardzo cieszy i dobrze świadczy o naszej wspólnocie parafialnej.
Przez tyle wydarzeń przeżytych we wspólnocie Kościoła i wspólnocie parafialnej przeprowadził nas Bóg. Przez każde z nich do nas mówił. Czy potrafiliśmy go zauważyć? Czy potrafiliśmy usłyszeć jego głos i zrozumieć Jego mowę? Zastanówmy się. I z nadzieją wyruszmy w Nowy Rok 2016. Niech będzie on błogosławiony i dobry dla wszystkich. Ks. ProboszczBrak komentarzy w “Rok Pański 2015 przeszedł do historii.”

Napisz nowy komentarz