Z historii parafii Samogoszcz – Michał Kurach

10 listopada, 2016

 

img_7397      img_7400

Pragnę z radością poinformować wszystkich, którzy odwiedzają naszą parafialną stronę internetową, że udało się dokończyć prace nad książką pt.: ” Z historii parafii Samogoszcz”. Autorem książki jest nasz parafianin Michał Kurach – redaktor działu „Historia lokalna” Gazety Powiatu Garwolińskiego „Twój Głos”, odznaczony przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Osób Represjonowanych Medalem „Pro-Patria”. To on zebrał potrzebny materiał do książki z rożnych źródeł parafialnych oraz znajdujących się w Domu Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Samogoszczy oraz od osób prezentowanych w tej publikacji. Całą tę pracę wykonał charytatywnie na rzecz parafii, by owa książka stała się nie tylko źródłem informacji o przeszłości ale również przyczyniła się do tworzenia teraźniejszości parafii. Cały dochód z rozprowadzanych egzemplarzy będzie przeznaczony na renowację zabytkowych budynków parafii. Książka będzie dostępna już od 1 listopada 2016r. Każdego dnia będzie ją można nabyć w kancelarii parafialnej. Koszt książki 15 zł. . Każdy kto ją nabędzie dołoży swoją cegiełkę do dzieła, które zostało już rozpoczęte i w dużej mierze wykonane. Jeśli ktoś może złożyć większą ofiarę również będziemy bardzo wdzięczni. Michałowi składamy Serdeczne Bóg zapłać za trud włożony w przygotowanie tej pozycji oraz wszystkim dziękuje my za okazaną pomoc na etapie redakcji pozycji.

A co znajdziemy w tej książce liczącej 120 str.?

-Historię parafii i kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej

-wykaz proboszczów parafii

– wykaz księży pochodzących z parafii i opis ich kapłańskiej posługi

– dzieje Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Samogoszczy

– wykaz sióstr pochodzących z parafii i opis ich zakonnej posługi

oraz wiele innych ciekawych informacji dotyczących parafii Samogoszcz

Życzę wszystkim miłej lektury.

 

Książka jest ciągle dostępna w kancelarii. Przed kościołem będzie ją można nabyć na zakończenie rekolekcji i w Święta Bożego Narodzenia. Cieszymy się, że wiele egzemplarzy już się rozeszło i nieustannie znajdują się nowi jej nabywcy.3 komentarze w “Z historii parafii Samogoszcz – Michał Kurach”

 1. A.T.
  13 listopada, 2016

  Szczęść Boże

  słowa uznania dla autora i wszystkich, którzy pracowali aby mogła powstać książka, jednak „wkradły” się dwa błędy, tj. str. 53 Budy Krępskie winny być Budy Podłęskie i str. 100 krzyżyk przy nazwisku Leokadia Ślązak a z tego co wiem to Pani Leokadia (była Siostra Służka) żyje

  A.T.

  Odpowiedz
  • Proboszcz
   13 listopada, 2016

   Rzeczywiście nie zauważyliśmy tych dwóch pomyłek. Pierwsza wynikła z nie pełnego zapisu w kronice parafialnej, a druga błąd w druku. Osobie „uśmierconej” długich lat życia życzę i przepraszam za tę pomyłkę. Ks. Proboszcz

   Odpowiedz
 2. Stanisław
  17 listopada, 2016

  Myślę że to dobry początek do obszerniejszej publikacji.Poza dokumentami parafialnymi jest jeszcze wiele innych dokumentów historycznych informujących o parafii. Są też kapłani:
  ks mgr Stefan Baran /ur. 7-04-1920 z Domaszewie syn Józefa z Zofii z d. Kander (prześladowany przez komunistów zmienił nazwisko na Stefan Lechczyński) zmarł w 1983;
  brat kapucyn Kryspin Michał Czyszek /ur. 22-09-1902 w Domaszewie syn Tomasza i Agaty z d. Kuciak, zmarł w 1986 pochowany w Przełomie nad Niemnem gdzie służył 44 lata.(film na You Tube „Przełom, kapucyni”).

  Odpowiedz

Napisz nowy komentarz