D E K R E T USTANOWIENIA BRAM MIŁOSIERDZIA NA CZAS NADZWYCZAJNEGO JUBILEUSZU MIŁOSIERDZIA W DIECEZJI SIEDLECKIEJ

6 grudnia, 2015

D E K R E T
USTANOWIENIA BRAM MIŁOSIERDZIA
NA CZAS NADZWYCZAJNEGO JUBILEUSZU MIŁOSIERDZIA
W DIECEZJI SIEDLECKIEJ

Ojciec Święty Franciszek w bulli Misericordiae vultus z 11 kwietnia 2015 r. postanowił, iż w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia 2015 r.) Kościół Katolicki rozpocznie Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Zainauguruje go otwarcie przez Biskupa Rzymu Drzwi Świętych – Bramy Miłosierdzia – w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Ponadto Ojciec Święty polecił, by w III Niedzielę Adwentu „w każdym Kościele partykularnym, w Katedrze, która jest Kościołem-Matką dla wszystkich wiernych, bądź też w Konkatedrach lub też w innych kościołach o szczególnym znaczeniu, została otworzona na cały rok taka sama Brama Miłosierdzia”. Dzięki nim wierni na całym świecie będą mogli doświadczyć łaski nawrócenia, przebaczenia i pokoju.

Odpowiadając na postanowienie Ojca Świętego otworzę Bramę Miłosierdzia w Katedrze Siedleckiej w dniu 13 grudnia br., o godz. 10.00. Mając na uwadze dobro duchowe wiernych naszej Diecezji oraz owocne przeżywanie Roku Świętego, niniejszym zarządzam, aby tego samego dnia, otwarto Bramę Miłosierdzia w następujących kościołach na terenie Diecezji Siedleckiej:

w Bazylice Mniejszej w Kodniu;

w Bazylice Mniejszej w Leśnej Podlaskiej;

w Bazylice Mniejszej w Parczewie;

w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Łukowie;

w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie;

w Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej;

w Kościele Miłosierdzia Bożego w Siedlcach;

w Kościele Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie;

w Kościele Chrystusa Miłosiernego w Urszulinie;

w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie;

w Kościele Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim;

w Kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Międzyrzecu Podlaskim.

Gorąco zachęcam do pielgrzymowania do tych świątyń. W nich zostanie ustanowiony „konfesjonał miłosierdzia”, gdzie pełniony będzie stały dyżur spowiedniczy. Za nawiedzenie wyżej wymienionych kościołów w czasie trwania Roku Świętego, który zakończy się 20 listopada 2016 r., będzie można uzyskać łaskę odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu).

Zapraszam zatem do skorzystania z tego daru łaski, a wszystkim kapłanom posługującym w tych szczególnych miejscach kultu w Roku Jubileuszowym, a zwłaszcza spowiednikom i wiernym nawiedzającym te kościoły, z serca błogosławię.

+Kazimierz Gurda

Jan Babik Biskup Siedlecki

Kanclerz

L. dz. 1282/2015

Siedlce, dnia 3 grudnia 2015 r.Brak komentarzy w “D E K R E T USTANOWIENIA BRAM MIŁOSIERDZIA NA CZAS NADZWYCZAJNEGO JUBILEUSZU MIŁOSIERDZIA W DIECEZJI SIEDLECKIEJ”

Napisz nowy komentarz