750-lecie kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej.

26 marca, 2017

W niedzielę 26 marca 2017r. o godz. 9.00 Ks. Proboszcz Bogusław Filipiuk wraz z ks. Kan. Henrykiem Demiańczukiem koncelebrowali msze św. w czasie której ksiądz proboszcz dokonał odsłonięcia obrazu św. Jadwigi Śląskiej, który przez ostatnie lata wisiał w zakrystii, a teraz po renowacji ramy powrócił do wnętrza kościoła, by wierni spoglądając na św. Jadwigę Śląską – patronkę parafii przypominali sobie o swoim powołaniu do świętości. Obraz został umieszczony przy bocznym ołtarzu na którym stoi figura św. Jadwigi Śląskiej, która też w ostatnim tygodniu została odnowiona. Pod obrazem za tydzień zostanie ustawiony relikwiarz z relikwiami świętej, które o godz. 11.30 wprowadzi Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda.

      

Obraz św. Jadwigi Śląskiej został namalowany w 1883r. przez Józefa Buchbindera. Najprawdopodobniej od 1885r. jest w naszej parafii.                   Józef Buchbinder był malarzem żydowskiego pochodzenia. Urodził 17 grudnia 1839r. w Mordach tj, 13 km od mojej rodzinnej miejscowości. Nastoletni Józef Buchbinder przez pewien czas wychowywał się w klasztorze bernardynów w Łukowie. Przejawiane wtedy umiejętności plastyczne dostrzegł ksiądz kanonik Wincenty Augustynowicz, który wraz z rodziną Zembrzuskich umożliwił mu w 1856r. wyjazd do Warszawy i dalszą edukację artystyczną. Ważnym wydarzeniem w życiu Józefa był chrzest w obrządku rzymskokatolickim który przyjął 9 stycznia 1857 roku w rodzinnej miejscowości. Swój talent kształcił w różnych uczelniach w Polsce jak i poza jej granicami. W 1870 roku osiadł w Warszawie. W historii sztuki polskiej zapisał się jako malarz religijny. Jego dorobek i doświadczenie cenił Konstanty Zamoyjski. Józef Buchbinder pozostawił po sobie wiele obrazów, a wśród nich ten, którym cieszy się nasza wspólnota parafialna.

Św. Jadwigo naucz nas, pod Krzyżem Pana stać i przyjąć Jego moc.Brak komentarzy w “750-lecie kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej.”

Napisz nowy komentarz