140 rocznica śmierci ks. kan. Felicjana Wojno

18 czerwca, 2017

Portret ks. kan. Felicjana Wojno znajdujący się w kolegiacie w Garwolinie.

Ks. Felicjan Wojno, przyszedł na świat w 1796r.. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1820 r. z rak księdza Biskupa Podlaskiego , Feliksa Łukasza Lewińskiego. Całe swoje życie kapłańskie poświęcił pracy na terenie obecnego powiatu garwolińskiego. Najpierw przez pięć lat był wikariuszem w Maciejowicach, potem proboszczem w Garwolinie, a od 1827 do 1833r. administratorem parafii Samogoszcz i potem jej proboszczem, aż do chwili swojej śmierci tj. 18 czerwca 1877r.

W czasie jego pasterzowania dzięki jego staraniom został  zbudowany kościoła w którym modlimy się do dziś  i została postawiona  w 1844r. plebania murowana z cegły palonej (istniejąca do dziś). Pobudowano też kilka innych budynków gospodarczych, które już nie istnieją. W czasie jego posługi zostały kupione i  wstawione do naszego kościoła piszczałkowe organy, które dzięki  ofiarności parafian  po latach odpoczynku znów grają.

Lata kapłańskiej posługi ks. kanonika Wojno w naszej parafii były wypełnione nie tylko troską o sprawy materialne ale przede wszystkim troską o sprawy duchowe. Świadczą o tym kolejne protokoły z wizytacji kanonicznych, które miały miejsce w parafii za jego czasów.

Ks. kan. Felicja Wojno odszedł do Pana 18 czerwca 1877r. Po śmierci ciało śp. ks. kanonika zostało złożone w rodzinnym grobowcu na naszym parafialnym cmentarzu, w którym oprócz jego ciała spoczywają ciała jego matki, brata i bratanka.

W naszej świątyni przy bocznym wejściu jest tablica pamiątkowa poświęcona ks. kanonikowi, a od dziś nad nią będzie wisiał również jego portret, który jest kopią portretu jaki znajduję się w kolegiacie w Garwolinie.

Niech to wszystko co widoczne jest naszym oczom przypomina nam tego gorliwego pasterza naszej parafii, niech pobudza nas do modlitwy za wszystkich kapłanów , siostry zakonne, które tu pracowali i za tych którzy obecnie pracują.

Wieczny odpoczynek racz mu dać PanieBrak komentarzy w “140 rocznica śmierci ks. kan. Felicjana Wojno”

Napisz nowy komentarz