Słowo Księdza Proboszcza wprowadzające w Wielki Tydzień 2021r.

26 marca, 2021

Drodzy Parafianie!

Dobiega powoli końca czas czterdziestodniowego postu. Przed nami Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień w którym będziemy celebrować Triduum Paschalne. Kończymy ten okres Wielkiego Postu z wdzięcznością wobec Boga, że pozwolił nam mimo panującej pandemii koronawirusa przeżyć rekolekcje i uczestniczyć w nabożeństwach gorzkich żali i drogi krzyżowej, która w  naszej parafii była odprawiana w piątki i we wtorki z udziałem dzieci.

Bardzo serdecznie chcę jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy w mijającym Wielkim Poście nie jeden raz przebywali drogę z własnego domu do kościoła, by tu uczestniczyć w Eucharystii, wspomnianych nabożeństwach i rekolekcjach. Wyrażam wdzięczność rodzicom, którzy przywozili swoje dzieci do kościoła ucząc ich miłości do Boga i ufności w Jego opiekę. Dziękuję wszystkim wiernym, którzy już skorzystali z sakramentu pokuty i duchowo przygotowali się do świąt paschalnych.

Wyrażam również wdzięczność wszystkim rodzinom, które przygotowały torby miłosierdzia dla tych, o których nasze wolontariuszki z Punktu Charytatywnego tak pięknie się troszczą. Dziękuję im za poświecony czas i serce na rozwiezienie ofiarowanych darów.

Moi Drodzy!

Zapewne wielu z was już słyszało, że od soboty 27 marca 2021r. wchodzą nowe przepisy odnośnie uczestnictwa w liturgii z powodu panującej pandemii. W kościele naszym będzie mogło uczestniczyć w liturgii tylko 14 osób. Również tyle samo osób będzie mogło przebywać w nim po za liturgią np. w czasie adoracji w Triduum Paschalne. Ponadto osoby te powinniby mieć zasłonięte nos i usta maseczką oraz zachować od siebie odstęp minimum 1,5m.  Pozostali wierni będą musieli uczestniczyć w liturgii na zewnątrz świątyni (mając zasłonięte nos i usta maseczką oraz zachować od siebie odstęp minimum 1,5m) bądź we własnych domach korzystając z transmisji telewizyjnych, radiowych i przez internet.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Stanisław Gądecki w Apelu wydanym w dniu 26 marca br. zwrócił się do nas z prośbą o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych w związku z rosnącą liczbą zachorowań. Niestety większą zachorowalność widać w całym powiecie garwolińskim, w którym dziś było siedemdziesiąt siedem nowych zakażeń oraz w naszej parafii, gdzie ciągle przybywa rodzin dotkniętych chorobą koranawirusa. Wszystkim chorym współczuję, bo sam w listopadzie tę chorobę przechodziłem. Chcę zapewnić o swojej modlitewnej pamięci i życzę szybkiego powrotu do zdrowia, a tym, którzy są w szpitalach życzę na święta powrotu do domu.

Ogarniam również modlitwą wszystkich przebywających w izolacji i kwarantannie. Niech Bóg wam dopomoże ze spokojem przetrwać ten trudny czas.

Dziś również w rozmowie telefonicznej Policja zwróciła się do nas z prośbą o przestrzeganie prawa i zapowiedziała kontrole w kościele. Nikt z funkcjonariuszy Policji nie chciałby nas karać, ale jeśli obowiązujące prawo będzie przez nas łamane, to również musimy się liczyć z konsekwencjami.

Liczę, że w trosce o zdrowie swoje i bliźnich wykażemy się odpowiedzialnością i w duchu pokory i posłuszeństwa Pasterzom Kościoła i tym, którzy w państwie odpowiadają za nasze bezpieczeństwo dostosujemy swoje zachowanie do obowiązujących przepisów. Nikogo dotychczas z kościoła nie wyprosiłem i nie chciałbym tego czynić. Dlatego proszę was, którzy zdecydujecie się przyjść do kościoła o dostosowanie się do podanych zasad. W czasie rekolekcji z ust ojca Krzysztofa tyle słyszeliśmy o pokorze i posłuszeństwie. Teraz przychodzi nam  z tych cnót zdać egzamin.

W związku z tym, iż w kościele może być tylko 14 osób proszę by wśród tych osób było zawsze miejsce dla członków rodziny, której intencja jest odprawiana. Rodzina ta niech przyjdzie stosunkowo wcześnie do kościoła najlepiej 30 minut przed rozpoczęciem mszy św. i zajmie wyznaczone miejsca. Ten czas można poświęcić na spowiedź i indywidualną modlitwę. Jeśli członków rodziny będzie miej niż czternaście osób wtedy wolne miejsca w kosciele mogą zająć inne osoby -najlepiej najstarsze.

Pozostali wierni niech pozostaną na zewnątrz odpowiednio ubrani. Można ze sobą z domu zabrać stołeczek do siedzenia. Na zewnątrz kościoła będą wystawione ławki i krzesła. Bardzo proszę by te krzesła po ostatniej mszy św. wnosić do przedsionka kościoła lub jeśli nie będą wyniesione brać je indywidualnie i ustawiać w bezpiecznym miejscu.

W Niedzielę Palmową błogosławieństwo palm będzie na każdej mszy św.. Nie będzie procesji z palmami wokół kościoła.

W Wielkim Tygodniu tych, którzy mają na sumieniu grzechy zachęcam do spowiedzi świętej pół godziny przed każdą mszą św. oraz w dodatkowych godzinach:

Wieki Poniedziałek – godz. 19.00-19.30

Wielki Wtorek – godz. 19.00-20.00

Wielka Środa – godz. 19.00-20.00

Wielki Czwartek – godz. 20.00-21.00

Wielki Piątek – godz. 21.00-22.00

Wielka Sobota – godz. 13.00-14.00

Nie pozwólmy sobie na przeżywanie świąt w grzechu i bez Komunii św.. Chrystus umarł za każdego z nas i dla każdego z nas zmartwychwstał. Przyjmijmy od Niego dar przebaczenia i nowego życia.

Nabożeństwa w Triduum Paschalne i Poniedziałek Wilkanocny będą sprawowane w następujących godzinach:

-w Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00

-w Wielki Piątek – Droga Krzyżowa o godz. 15.00

Liturgia Męki Pańskiej – o godz. 18.00

– w Wielką Sobotę – o godz. 19.00

– w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

– Msza rezurekcyjna z procesją – godz. 6.00 (W procesji uczestniczy tylko służba liturgiczna ołtarza)

Pozostałe msze św. o godz. 8.00, 10.00 i 12.00

O godz. 8.30, 11.30 i 13.30 możliwość przyjęcia Komunii św. poza mszą św. dla tych, którzy będą korzystać z transmisji telewizyjnej, radiowej bądź przez internet w domu.

w Poniedziałek Wielkanocny

Msze św. o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 16.00

O godz. 8.30, 11.30 i 13.30 i 15.00 możliwość przyjęcia Komunii św. poza mszą św. dla tych, którzy będą korzystać z transmisji telewizyjnej, radiowej bądź przez internet w domu.

Mam nadzieję, że mimo obecnych trudności, każdy spotka się ze Zmartwychwstałym Panem w Eucharystii. W oktawie Wielkanocy mszę św. od wtorku do soboty będą sprawowane o godz. 17.00 i 18.00. Po każdej mszy św. Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą rozpoczniemy w Wielki Piątek po Liturgii Męki Pańskiej.

Komunię św. możemy przyjmować do ust oraz na rękę. Osoby przyjmujące na rękę podchodzą jako pierwsze. Ci , którzy przyjmują do ust niech cierpliwie czekają. Przed przyjęciem Komunii św. pamiętajmy o oddaniu czci Jezusowi w Najświętszym Sakramencie przyklękając lub czynią głęboki skłon, jeśli nie możemy przyklęknąć.

Moi Drodzy!

Jak wiemy w Wielką Sobotę jest czas na błogosławieństwo pokarmów. W tym roku  błogosławienie pokarmów będzie odbywać się  poza świątynią np. na placu przykościelnym (otwartej przestrzeni); w następujących godzinach 8.00, 8.30, 13.15, 13.40 i 14.00 oraz 15.00

Koszyczki z pokarmami proszę trzymać w ręku.

Do wiosek udam się własnym samochodem. Tam również proszę mieszkańców o zgromadzenie się na powietrzu w odpowiednim miejscu (przy krzyżu lub świetlicy – sołtysi niech wyznaczą miejsce)

W Domaszewie o godz. 9.00 na początku wsi ,o godz. 9.20 koło świetlicy

W Lipnikach o godz. 10.00

W Lewikowie o godz. 10.20

W Tarnowie o godz. 10.40

W Rudzie Tarnowskiej – 10.50

W Ostrowie – 11.10

W Podwierzbiu – 11.30 (koło kapliczki)

W Podwierzbiu – 11.45 przy krzyżu na Podwyspie

W Kępie Podwierzbiańskiej – 12.00

W Podwierzbiu (Kępce) – 12.10

W Nowych Kraskach – 12.20

W Kraskach Dolnych – 12.30

W Budach Podłęskich 12.45

Wodę do błogosławieństwa należy przynieść we własnych pojemnikach lub buteleczkach. Gromadząc się przy kościele lub krzyżach zachowajmy bezpieczny odstęp od siebie i pamiętajmy o zasłonięciu nosa i ust przy pomocy maseczki.

Rodziny, które z powodu pandemii nie będą brały udziału w obrzędzie błogosławieństwa pokarmów przy kościele lub w miejscowościach mogą skorzystać z obrzędu błogosławieństwa pokarmu, który był stosowny w ubiegłym roku w naszych domach. Obrzęd ten będzie umieszczony na stronie parafialnej.

Taki jest plan na najbliższe dni, który będziemy starali się realizować, jeśli nie zajadą jakieś nieprzewidziane okoliczności. Gdyby zaszły jakieś zmiany na bieżąco będę informował.

Na koniec dziękuję rodzinom, które zatroszczyły się o swoich chorych i zaprosili mnie do nich z posługą sakramentalną. W dalszym ciągu można zgłaszać chorych i na bieżącą w miarą możliwości będą ich odwiedzał.

Niech Bóg pozwoli wszystkim przeżyć nadchodzące Święta Paschalne w łasce, pokoju i zdrowiu. Ksiądz Proboszcz Bogusław FilipiukBrak komentarzy w “Słowo Księdza Proboszcza wprowadzające w Wielki Tydzień 2021r.”

Napisz nowy komentarz