Słowo Księdza Proboszcza na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

9 kwietnia, 2020

Słowo Księdza Proboszcza na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Drodzy Bracia i Siostry!

Dla nas ludzi wierzących nadeszły w ciągu roku najważniejsze dni Święta Paschalne, których celebrację rozpoczniemy już dziś Mszą Wieczerzy Pańskiej. Mieliśmy nadzieję, że w niedzielny wielkanocny poranek będziemy mogli w większej wspólnocie niż 5 osób zgromadzić się na mszy św. rezurekcyjnej i potem na kolejnych mszach w dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Ogłoszone dziś przez władze państwowe decyzje pozbawiały nas tej nadziei i wspólnego celebrowania w parafialnym kościele zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i szatanem. Respektując to prawo, które ma służyć dobru wspólnemu będziemy dalej trwać w łączności duchowej. Zachęcam was do korzystania z transmisji telewizyjnych, bądź radiowych i internetowych z naszej siedleckiej katedry lub innych kościołów. W kościele liturgię będziemy sprawować tylko przy udziale sióstr i kilku członków Liturgicznej Służby Ołtarza. Jesteśmy do tego zmuszeni ustanowionym prawem, za łamanie którego policja i Państwowa Inspekcja Sanitarna może nałożyć dotkliwe kary zarówno dla osób fizycznych jak i instytucji nie wykluczając z nich parafii. Już w ostatnią niedzielę przed rozpoczęciem mszy św. o godz. 9.00 mieliśmy kontrolę policji z Garwolina, która zakończyła się bez żadnych konsekwencji zarówno dla parafii jak i uczestników liturgii. W kościele wtedy było cztery osób i chyba pięć na zewnątrz kościoła, które stały w bezpiecznej odległości od siebie. Jeśli ktoś rozumie co to jest dobro wspólne, to niech dla bezpieczeństwa swojego  i dobra parafii pozostanie w domu i tam przeżywa Święta Zmartwychwstania Pańskiego, korzystając z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. udzielonej przez Księdza Biskupa Kazimierza. Myślę, że przy stworzeniu odpowiedniej religijnej atmosfery w domu można tam również spotkać Zmartwychwstałego Pana i doświadczyć jego łaski.

Cieszę się, że kilkanaście rodzin wykorzystało czas minionych dwóch tygodni na pojednanie się z Bogiem poprzez sakramentalną spowiedź oraz znalazło czas by przyjąć Jezusa w Komunii św. . Jak dotychczas nikt w naszej parafii nie jest zarażony koronawirusem i to chyba jedyny owoc tych obostrzeń, które uniemożliwiają nam właściwe życie społeczne i religijne.

Moi Drodzy !

Nie mogąc wziąć udziału w liturgii, korzystajmy z możliwości adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie zarówno dziś wieczorem do godz. 23.00 jak i w Wielki Piątek (od godz. 8.00 do 17.30 i od 19.30 do godz. 23.00) i w Wielką Sobotę od godz. 8.00 do godz. 19.30).

W niedzielę wielkanocną możemy poza celebrowanymi mszami przyjechać, pomodlić się  i przyjąć Komunię św. pamiętając, żeby w kościele było nie więcej niż 5 osób.

Komunia św. w niedzielę będzie udzielana o godz. 7.45, 8.00 , 10.15, 10.30 10.45, 12.15, 12.30, 12.45, 13.00, 13.15, 13,30.

Msze św. będą o godz. 6.00 , 9.00 i 11.00. Mogą w niech uczestniczyć tylko członkowie rodziny, której intencja jest odprawiana. O godz. 6.00 na mszy św. będą siostry zakonne i członkowie Służby Liturgicznej Ołtarza.

W Poniedziałek wielkanocny msze św. o godz. 9.00, 11,00 i 13.00 i 16,00

Komunię św. będzie można przyjąć o godz. 8.30, 8.45, 10.15, 10.30, 10.45, 12,15,12,30,12,45 i po południu o godz. 15.00, 15.15, 15.30, 15.45

Osoby przyjmujące komunię św. poza msza św. proszone są o uczestnictwo we mszy św. za pośrednictwem telewizji, radia bądź Internetu.

Kościół w niedzielę otwarty będzie od godz. 5.30 do godz. 18.00 i w Poniedziałek wielkanocny od godz. 6.45 do godz. 18.00.

Jeśli chodzi o spowiedź to na pewno będzie  można z niej skorzystać w Wielki Czwartek od godz. 21.00 do 23.00  i w Wielki Piątek od godz. 15.00 do 16.00 oraz od godz. 21.00 do 23.00 ewentualnie w miarę obecności kapłana w kościele. Ze spowiedzi niech korzystają ci, którzy mają taką duchową potrzebę.

W Wielką Sobotę spowiedź będzie od godz. 8.00 do godz. 9.00 i od 15.00 do 16.00

W Niedziele Zmartwychwstania spowiedź będzie raczej nie możliwa. Możemy do niej przystąpić również po świętach. Korzystając ze spowiedzi zachowujmy bezpieczne odstępy, najlepiej czekajmy w przedsionku kościoła, by  nie przekraczać limitu 5 osób w kościele.

To co było napisane odnośnie Triduum Paschalnego w poprzednim słowie pozostaje aktualne.

Błogosławieństwa pokarmów dokonajmy w swoich domach w niedzielny pranek korzystając z modlitw przygotowanych na tę nadzwyczajną sytuację.

Zechciejmy te wszystkie słowa przyjąć ze zrozumieniem i jak najowocniej w swoich domowych świątyniach przeżyć ten święty czas Triduum Paschalnego  i Oktawę Zmartwychwstania  Pańskiego.Brak komentarzy w “Słowo Księdza Proboszcza na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego”

Napisz nowy komentarz