Relacja z Jubileuszowej pielgrzymki po Podlasiu.
,, Jubileuszowa pielgrzymka parafialna po Podlasiu”
W dniach 27 i 28 czerwca 30-osobowa grupa z parafii pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy na czele z księdzem proboszczem Bogusławem Filipiukiem udała się na pielgrzymkę autokarową po Podlasiu z okazji Jubileuszu 200-lecia istnienia naszej diecezji. Pielgrzymując chcieliśmy nie tylko poznać lepiej diecezję i jej historię ale przede wszystkim podziękować Bogu za ogrom łask, którymi nas obdarowuje.
Z Samogoszczy wyjechaliśmy w środę o 5 rano. Na godz. 7.30 dotarliśmy do pierwszego celu naszej pielgrzymki – do Sanktuarium Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej, Tam poznaliśmy historie związaną ze zjawieniem się cudownego wizerunku i kultu Matki Bożej, z którą zapoznał nas jeden z ojców paulinów. W modlitwie różańcowej poleciliśmy naszej Matce wszystkie nasze prośby i dziękczynienia.
Potem udaliśmy się w stronę pierwszej stolicy naszej diecezji, czyli Janowa Podlaskiego. Tam uczestniczyliśmy we mszy świętej, którą sprawował nasz ksiądz proboszcz z okazji Jubileuszu 20-lecia kapłaństwa oraz dwuletniej swojej pracy na wikariacie w Janowie Podlaskim w latach 1998-2000. Razem z nami w czasie mszy św. modlił się kleryk Jan pochodzący z Janowa. Po mszy zwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą, a w krypcie Biskupów Łuckich i Podlaskich pomodliliśmy się za zmarłych pasterzy naszej diecezji. Po krótkim odpoczynku na mieście udaliśmy się do stadniny by zobaczyć piękne janowskie konie. Następnym punktem naszej pielgrzymki była parafia i klasztor ojców kapucynów w Serpelice, należąca do Diecezji Drohiczyńskiej. O. Adam zapoznał nas z historią klasztoru ojców Kapucynów, a następnie na Kalwarii Podlaskiej odprawiliśmy Drogę Krzyżową. Po tym nabożeństwie pojechaliśmy do Sanktuarium Prawosławnego w Grabarce –. Tam mieliśmy możliwość poznać historię tego miejsca i uczestniczyć w liturgii wieczornej w cerkwi prawosławnej. Było dla pielgrzymów nowe doświadczenie religijne.
Na nocleg bardzo gościnnie przyjęły nas Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus w swoim Domu Rekolekcyjnym do Siemiatyczach. Następnego dnia po śniadaniu rozpoczęliśmy drugi dzień naszego pielgrzymowania. Pierwszym miejscem w którym zatrzymał się nasz autokar były Ostrożany. Tam proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. dr Piotr Wójcik zapoznał nas z historią Sanktuarium Matki Bożej i zaprosił nas do modlitwy przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej. Po naszej wspólnej i indywidualnej modlitwie udaliśmy się do przepięknie położonego nad Bugiem Drohiczyna.
W mieście tym odwiedziliśmy siostry benedyktynki. Jedna z nich opowiedziała nam o ich zgromadzeniu i zaprowadziła nas do nowoczesnej opłatkarni – piekarni komunikantów. Udaliśmy się też do Muzeum Diecezjalnego w którym przy pomocy siostry loretanki poznaliśmy dzieje sąsiedniej diecezji. Po obejrzeniu eksponatów w muzeum przekroczyliśmy próg drohiczyńskiej katedry. Po modlitwie Anioł Pański pani przewodnik opowiedziała nam losy świątyni w której znajduję się obecnie katedra biskupa drohiczyńskiego. Następnym punktem naszej pielgrzymki był obóz zagłady w Treblince. Po zapoznaniu się w muzeum z historią ludobójstwa na tym miejscu udaliśmy się na teren byłego obozu. Tam pod pomnikiem modliliśmy się za wszystkich poległych w czasie II wojny światowej. Opuszczając Treblinkę skierowaliśmy się w stronę Prostyni, gdzie znajduję się Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny . Ksiądz proboszcz Ryszard Zalewski opowiedział nam o objawieniach św. Anny w tej miejscowości w 1510 roku i historii sanktuarium. Tam też przeżywając wigilię uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła uczestniczyliśmy we mszy świętej, po której ubogaceni łaskami, darem odpustu zupełnego wyruszyliśmy w drogę do domu. Wszyscy wrócili pełni zachwytu dla naszej ziemi podlaskiej. Cieszymy się, że w Roku Jubileuszowym mogliśmy odbyć tę pielgrzymkę. Wszak pielgrzymka jak pisał św. Jana Paweł II w Bullii „Incarnationis misterium” jest jednym ze „znaków jubileuszowych”, „które są świadectwem wiary i wspomagają religijność chrześcijańskiego ludu. Znak ten uświadamia nam kondycję człowieka, którego życie często opisuję się jako wędrówkę. Od narodzin do śmierci każdy z nas znajduję się w szczególnej kondycji homo viator”. Wszystkim osobom świeckim i duchownym oraz siostrom zakonnym spotkanym w czasie naszego składamy serdeczne podziękowania. A czytelników Echa zachęcamy do pielgrzymowania naszymi śladami. Naprawdę warto. Weronika Pogoda
Zdjęcia w oddzielnym wpisie.
Brak komentarzy w “Relacja z Jubileuszowej pielgrzymki po Podlasiu.”