Relacja z Jubileuszowej pielgrzymki po Podlasiu.

15 lipca, 2018

,, Jubileuszowa pielgrzymka parafialna po Podlasiu”

W dniach 27 i 28 czerwca 30-osobowa grupa z parafii pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy na czele z księdzem proboszczem Bogusławem Filipiukiem udała się na pielgrzymkę autokarową po Podlasiu z okazji Jubileuszu 200-lecia istnienia naszej diecezji. Pielgrzymując chcieliśmy nie tylko poznać lepiej diecezję i jej historię ale przede wszystkim podziękować Bogu za ogrom łask, którymi nas obdarowuje.

Z Samogoszczy wyjechaliśmy w środę o 5 rano. Na godz. 7.30 dotarliśmy do pierwszego celu naszej pielgrzymki –  do Sanktuarium Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej, Tam poznaliśmy historie związaną ze zjawieniem się cudownego wizerunku i kultu Matki Bożej, z którą zapoznał nas jeden z ojców paulinów. W modlitwie różańcowej poleciliśmy naszej Matce wszystkie nasze prośby i dziękczynienia.

Potem udaliśmy się w stronę  pierwszej stolicy naszej diecezji, czyli Janowa Podlaskiego. Tam  uczestniczyliśmy we mszy świętej, którą sprawował nasz ksiądz proboszcz z okazji Jubileuszu 20-lecia kapłaństwa oraz dwuletniej swojej pracy na wikariacie w Janowie Podlaskim w latach 1998-2000. Razem z nami w czasie mszy św. modlił się kleryk Jan pochodzący z Janowa.  Po mszy zwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą, a w krypcie Biskupów Łuckich i Podlaskich  pomodliliśmy się za zmarłych pasterzy naszej diecezji. Po  krótkim odpoczynku na mieście udaliśmy się do stadniny by zobaczyć piękne janowskie konie.      Następnym punktem naszej pielgrzymki była parafia i klasztor ojców kapucynów w  Serpelice, należąca do Diecezji Drohiczyńskiej. O. Adam zapoznał nas z historią klasztoru ojców Kapucynów, a następnie na Kalwarii Podlaskiej odprawiliśmy Drogę Krzyżową.  Po tym nabożeństwie pojechaliśmy do Sanktuarium Prawosławnego w  Grabarce –. Tam mieliśmy możliwość poznać historię tego miejsca i uczestniczyć w liturgii wieczornej w cerkwi prawosławnej. Było dla pielgrzymów nowe doświadczenie religijne.

Na nocleg  bardzo gościnnie przyjęły nas Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus w swoim Domu Rekolekcyjnym do Siemiatyczach. Następnego dnia po śniadaniu rozpoczęliśmy drugi dzień naszego pielgrzymowania. Pierwszym miejscem w którym zatrzymał się nasz autokar były Ostrożany. Tam  proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. dr Piotr Wójcik zapoznał nas z historią Sanktuarium Matki Bożej i zaprosił nas do modlitwy przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej. Po naszej wspólnej i indywidualnej modlitwie udaliśmy się do przepięknie położonego nad Bugiem Drohiczyna.

W mieście tym  odwiedziliśmy siostry benedyktynki. Jedna z nich opowiedziała nam o ich zgromadzeniu i zaprowadziła nas do nowoczesnej opłatkarni –  piekarni komunikantów. Udaliśmy się też do Muzeum Diecezjalnego  w którym przy pomocy siostry loretanki poznaliśmy dzieje sąsiedniej diecezji.  Po obejrzeniu eksponatów w muzeum przekroczyliśmy próg drohiczyńskiej katedry.  Po modlitwie Anioł Pański pani przewodnik opowiedziała nam losy świątyni w której znajduję się obecnie katedra biskupa drohiczyńskiego. Następnym punktem naszej pielgrzymki był obóz zagłady w Treblince. Po zapoznaniu się w muzeum z historią ludobójstwa na tym miejscu udaliśmy się na teren byłego obozu. Tam pod pomnikiem modliliśmy się za wszystkich poległych w czasie II wojny światowej. Opuszczając Treblinkę skierowaliśmy się w stronę Prostyni, gdzie znajduję się Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny . Ksiądz proboszcz Ryszard Zalewski opowiedział nam o objawieniach św. Anny w tej miejscowości w  1510 roku i historii sanktuarium.  Tam też przeżywając wigilię uroczystości św. Apostołów  Piotra i Pawła uczestniczyliśmy we mszy świętej, po której ubogaceni łaskami, darem odpustu zupełnego wyruszyliśmy w drogę do domu. Wszyscy wrócili pełni zachwytu dla naszej ziemi podlaskiej.  Cieszymy się, że w Roku Jubileuszowym mogliśmy odbyć tę pielgrzymkę. Wszak pielgrzymka jak pisał św. Jana Paweł II w Bullii „Incarnationis misterium” jest jednym ze „znaków jubileuszowych”, „które są świadectwem wiary i wspomagają religijność chrześcijańskiego ludu. Znak ten uświadamia nam kondycję człowieka, którego życie często opisuję się jako wędrówkę. Od narodzin do śmierci każdy z nas znajduję się w szczególnej kondycji homo viator”.    Wszystkim osobom świeckim i duchownym oraz siostrom zakonnym spotkanym w czasie naszego  składamy serdeczne podziękowania. A czytelników Echa zachęcamy do pielgrzymowania naszymi śladami.  Naprawdę warto. Weronika Pogoda

Zdjęcia w oddzielnym wpisie.Brak komentarzy w “Relacja z Jubileuszowej pielgrzymki po Podlasiu.”

Napisz nowy komentarz