Słowo księdza proboszcza przed IV Niedzielą Wielkiego Postu

20 marca, 2020

Drodzy Parafianie

Przed nami IV Niedziela Wielkiego Postu. W tym dniu od trzech lat przeżywaliśmy Drogę Krzyżową wędrując drogami naszej parafii. W tym roku nabożeństwo Drogi Krzyżowej było zaplanowane na godz. 14.00. Ze względu na wprowadzony stan epidemii i istniejące realne zagrożenie zarażenie koronawirusem to nabożeństwo nie odbędzie się. Jednakże proszę was abyście w swoim domach o godz. 14.00 wraz ze wszystkimi członkami rodziny odśpiewali Gorzkie Żale. By łatwiej było wam to uczynić  można skorzystać z nagrania zamieszczonego poniżej na  stronie facebooka . Wystarczy włączyć, wziąć do ręki modlitewnik i wspólnie śpiewać. Będzie to okazja by ze swego domu tworzyć ciągle Domowy Kościół. (Młodszych znających się na współczesnych mediach proszę o umożliwienie swoim babciom i dziadkom obejrzenia transmisji internetowej lub odsłuchania tego nagrania.)

W tym Domowym Kościele mając dyspensę od księdza Biskupa Gurdy powinniście również uczestniczyć we mszy św. za pośrednictwem transmisji telewizyjnej, radiowej lub internetowej. By łatwiej i owocniej można było przeżyć eucharystię w swoim domu przygotujcie na stole obok telewizora lub radioodbiornika mały ołtarzyk tzn. na stół połóżcie biały obrus, postawcie krzyżyk i zapalcie świece. Niech te znaki przypominają Wam o obecności Boga pośród was. „Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich » Mt 18,20.

Uczestnicząc we mszy św. w domu podczas transmisji skupcie  się na Mszy świętej i nie róbcie innych rzeczy. Z uwagą słuchajcie Słowa Bożego i włączcie się w celebrację przyjmując odpowiednie postawy. Komunie św. przyjmijcie w sposób duchowy.

Ksiądz arcbp Stanisław Gądecki w jednym ze swoich komunikatów pouczał nas: „Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.”

W Komunii Św. duchowej mogą mieć udział wszyscy uczestniczący w Eucharystii za pośrednictwem mediów. Przypomniał nam o tym również papież Franciszek w uroczystość św. Józefa proponując specjalną modlitwę:  „  – Klękam u Twoich stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Tobie skruchę mego serca, które pogrąża się w nicości i Twojej świętej obecności. Uwielbiam Ciebie w sakramencie Twej miłości, pragnę Cię przyjąć w ubogim mieszkaniu mego serca. W oczekiwaniu na szczęście Komunii sakramentalnej pragnę Cię przyjąć w Duchu. Przyjdź do mnie, o mój Jezu, abym przyszedł do Ciebie. Niech Twoja miłość rozpali całą moją istotę na życie i na śmierć. Wierzę w Ciebie, ufam Tobie, kocham Ciebie. Niech się tak stanie. Amen”.

Bracia i Siostry dopóki będzie obowiązywał stan epidemii i  zakaz organizowania większych zgromadzeń niż 50 osób oraz udzielona przez Księdza Biskupa dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy św. niedzielnej pozostańmy w niedzielę w domu i tam przeżywajmy Eucharystię. Będzie to znak naszej odpowiedzialności za siebie i bliźnich. Wasze zostanie w domu to wyraz troski i rzeczywistej MIŁOŚCI do innych. I do siebie również.

Jeśli ktoś będzie chciał we mszy św . uczestniczyć w kościele to informuję, że msze św. są w naszej parafii sprawowane są w najbliższe dwie niedziele tj. 22 marca i 29 marca 2020r. o godz. 9.00, 11.00, 13,00 i 16.00.  Uczestnicząc w eucharystii po wejściu do kościoła zajmijmy takie miejsce by zachować bezpieczny odstęp od innych wiernych tj. 1m lub 2 m. Wszyscy lekarze mówią nam, że wirus przekazywany jest przede wszystkim drogą kropelkową lub przez kontakt z drugim człowiekiem. Dlatego w czasie eucharystii nie przekazujmy sobie znaku pokoju przez podanie dłoni lecz przez skłon wobec drugiej osoby.

Można również we mszy św. uczestniczyć na zewnątrz świątyni.

Zachęcam również by Komunię św. w tym czasie stanu epidemii przyjmować na czystą rękę i tego się nie bać. Podawanie Komunii świętej do ust niesie ze sobą bardzo poważne niebezpieczeństwo zakażenia.

Ks. arcybp G. Ryś w liście do wiernych na ten temat napisał tak: „Wiem: zostaliście wychowani w wielkim szacunku do Eucharystii.  „Komunia święta „na rękę” w żaden sposób jej nie ubliża ! Przyjrzyjcie się swoim rękom: one tak wiele o Was mówią – wypisane jest na nich wasze życie, wiele lat pracy i trudu, czasami choroby i słabości. Wasze ręce to czysta miłość. By przyjąć Pana Jezusa możecie je złożyć na krzyż – lewą dłoń na prawą, możecie przez moment zachwycić się tym widokiem – Jezusa położonego na waszych dłoniach, a potem prawą dłonią podnieść Go do swoich ust.

Krzyż z dłoni – jak objaśniali ten znak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa Ojcowie Kościoła – to prawdziwy TRON dla Jezusa. Jezus za swego życia nie znał, i nie chciał znać (!), innego tronu jak tylko Krzyż. Tak przecież o tym śpiewamy w tym czasie Wielkiego Postu: „Oto Bóg królował z Drzewa”. Więc jeszcze raz proszę: ograniczcie swoje wychodzenie z domu do niezbędnego minimum, powstrzymajcie się od uczestnictwa we Mszy św. w kościele, poproście – jeśli takie są wasze pragnienia – o Komunię świętą w domu, i przyjmujcie ją na rękę. Prawdziwa pobożność nie tylko nie kłóci się, ale z całą pewnością współdziała z troską o innych, więcej: motywuje do niej i uzdalnia.”

Papież Franciszek w czasie katechezy wygłoszonej podczas audiencji generalnej w dniu 21 marca 2018r mówił: „Zgodnie z praktyką kościelną , normalnie wierny przystępuję do Eucharystii procesjonalnie i przyjmuję komunię pobożnie, stojąc lub klęcząc, zgodnie z postanowieniami Konferencji Episkopatu, przyjmując sakrament do ust lub, tam gdzie jest to dozwolone , na rękę , tak jak woli. Po komunii w zachowaniu w sercu otrzymanego daru pomaga nam milczenie, cicha modlitwa.”

Przyjmując Komunię św. na rękę należy w pierwszej kolejności przed innymi wszystkimi podejść do kapłana oraz w  wyraźnym geście wyciągnąć nałożone na siebie, skrzyżowane dłonie (lewą na prawej) w kierunku rozdzielającego Komunię świętą. Po otrzymaniu Hostii na lewą dłoń, prawą – w obecności szafarza – włożyć ją do ust. Jeśli zauważymy, że na dłoni i palcach zostały niespożyte partykuły, również wkładamy je do ust.

Po ustaniu zagrożenia zakażenia koronawirusem każdy z nas będzie mógł powrócić do przyjmowania Komunii świętej do ust, tak jak czyniliśmy to dotychczas.

Moi drodzy tydzień temu zostaliśmy zachęceni przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski do odmawiania o godz. 20.30 różańca i trwania w modlitewnej jedności. Chcę was zapewnić, że każdego wieczoru o tej godzinie w kościele razem z siostrami służkami odmawiam różaniec mając nadzieję, że wielu z was w swoich domach również to czyni. Tych, którzy jeszcze nie włączyli się w ten łańcuch modlitwy serdecznie zachęcam. Wiemy z historii, że nie jeden raz Ojczyzna nasza została uratowana przez modlitwę której Bóg wysłuchał. Dziś tego ratunku od Boga potrzebuje cały świat.

We wtorek również w kaplicy Sióstr Służek odprawiłem msze św. o ustanie epidemii i wszelkie potrzebne łaski dla chorych i tych, którzy spieszą im z pomocą. W czasie mszy św. sprawowanej wg formularza „Msza w różnych potrzebach” modliliśmy się słowami antyfony na wejście „ Pan mówi: Ja jestem zbawieniem ludu, w jakimkolwiek ucisku wołać będą do mnie, Ja ich wysłucham i będę im Panem na wieki.”

Niech ta obietnica Pana będzie dla nas wielką zachętą do modlitwy i pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty.

Chce przypomnieć, że w msze św. w naszym kościele sprawowane są codziennie o wyznaczonych godzinach. (patrz . Intencje mszalne). Przed każdą mszą św. przez pół godziny istnieje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Dziękuję wszystkim, którzy to uczynili już w tym tygodniu.

Od niedzieli 22 marca do 29 marca z sakramentu pokuty będzie można skorzystać w następujących godzinach:

Poniedziałek  od godz. 6.30 do 7.00 i po południu od godz. 15.30 do 16.00 i od 16.30 do 17.00. O godz. 17.00 obrzęd udzielania Komunii św. dla tych, którzy spowiadali się po mszy św.

Wtorek od godz. 16.30 do 17.00 i od 17.30 do 18.00. O godz. 18.00 obrzęd udzielania Komunii św. dla tych, którzy spowiadali się po mszy św.

Środa od godz. 7.30 do 8.00 i od 16.30 do 17.00

Czwartek od godz. 15.30 do 16.00 i od 16.30 do 17.00. O godz. 17.00 obrzęd udzielania Komunii św. dla tych, którzy spowiadali się po mszy św.

Piątek od godz. 15.30 do 16.00 i od 16.30 do 17.00 . O godz. 17.00 obrzęd udzielania Komunii św. dla tych, którzy spowiadali się po mszy św.

W sobotę od godz. 8.30 do 9.00 oraz od 14.30 do 15.30 i od 16.30 do 17.30

W sobotę od godz. 15.30 do 17.00 wystawienie Najświętszego sakramentu

W niedzielę 29 marca spowiedź przez pół godziny przed każdą mszą św. W tę niedzielę zawsze kończyliśmy nasze parafialne rekolekcje. W tym roku rekolekcji wielkopostnych nie będzie.

Jeśli ktoś chce nabyć baranka wielkanocnego to stoją one w pudełku przy ołtarzu św. Antoniego. Ofiarę 5 zł składamy do tacy. Ofiary są przeznaczone na pomoc ubogim, którą świadczy Diecezjalna Caritas.

Jeszcze raz bardzo proszę by ten czas zagrożenia epidemicznego i czas przygotowania do świąt paschalnych przeżywać z Bogiem oraz na wspólnej modlitwie z rodziną łącząc się z tymi, którzy modlą się w kościołach.

W tym czasie pamiętajmy o swoich sąsiadach, szczególnie osobach samotnych. Zainteresujmy się, czy czegoś nie potrzebują. Jeśli trzeba zróbmy im zakupy. Jeśli to możliwe pomóżmy załatwić im jakąś urzędową sprawę by nie musieli bez potrzeby wychodzić z domu i narażać siebie na zakażenie koronawirusem.

Dbajmy również o przestrzeganie wszystkich zaleceń służb sanitarnych i lekarzy, władz rządowych i samorządowych oraz kościelnych. Niech Matka Boża i św. Jadwiga Śląska czuwają nad nami.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Jadwigi Śląskiej

Panie Jezus Chryste, dawco życia i śmierci, który dałeś nam Niebieską Patronkę, świętą Jadwigę. Do Twojej Służebnicy od pokoleń przychodzą wierni w trudnych momentach życia, aby prosić Cię o potrzebne łaski za jej wstawiennictwem. Wejdź w nasze życie i naszą codzienność i błogosław światu, Europie, ojczyźnie, naszym rodzinom i nam samym. Spraw za wstawiennictwem św. Jadwigi, która pochylała się nad biednymi i chorymi, spiesząc im z pomocą, abyśmy w tych chwilach uciekali się pod płaszcz naszej Patronki i doświadczali Twojej obecności. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Szczęść Boże. Ks. Bogusław Filipiuk – Proboszcz Parafii SamogoszczBrak komentarzy w “Słowo księdza proboszcza przed IV Niedzielą Wielkiego Postu”

Napisz nowy komentarz