Ogłoszenia parafialne 18 czerwca 2017r. – XI Niedziela zwykła

Czerwiec 18, 2017
 1. Przeżywamy Oktawę Bożego Ciała. W tym tygodniu dzieci z klas starszych szkoły podstawowej będą obchodzić kolejne rocznicę I Komunii świętej. W poniedziałek o godz. 17.00 zapraszam dzieci z klasy IV i V szkoły podstawowej. Najpierw będzie katecheza potem możliwość spowiedzi i o godz. 18.00 msza św. z procesją eucharystyczną. Proszę , aby dzieci przyniosły ze sobą przyrzeczenia z pierwszej Komunii św.
 2. We środę Rocznicę I Komunii św. będzie miała klasa VI. Uczniów z tej klasy również zapraszam na godz. 17.00 z przyrzeczeniami.
 3. W czwartek o godz. 8.30 będzie sprawowana msza św. dziękczynna z racji kończącego się roku szkolnego. Od godz. 8.00 będzie możliwość spowiedzi. Zapraszam na tę eucharystię również rodziców. Dzieci można przywieźć bezpośrednio do kościoła na godz. 8.30 lub do szkoły przed godz. 8.00, a potem pod opieką nauczycieli przejdą do kościoła na msze św. Aby dziecko mogło wziąć udział we mszy św. rodzice do wychowawcy powinni dostarczyć swoją zgodę. Po tej mszy jak również po mszy wieczorowej o godz. 18.00 z racji zakończenia oktawy Bożego ciał będzie błogosławieństwo dzieci. Po mszy wieczorowej i procesji będzie również błogosławieństwo wianków zrobionych  ziół leczniczych i pierwszych kwiatów.
 4. W piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo czerwcowe o godz. 17.40. Z racji uroczystości można spożywać pokarmy mięsne.
 5. W sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca NMP. Msza o godz. 18.00
 6. W sobotę ministranci wyjeżdżają na Koczowisko do WSD w Opolu Nowym. Wyjazd o godz. 7.30
 7. W sobotę o godz. 20.00 ognisko dla ministrantów, lektorów i scholi.
 8. Ofiary zbierane w niedzielę 25 czerwca będą przeznaczone na pokrycie kosztów sprzątania świątyni i związanych z płaceniem podatków za usługi na cmentarzu.
 9. Pani Anna Goliszewska z Kawęczyna organizuję pielgrzymkę na spotkanie Rodziny radia Maryja na Jasną Górę w dniu 9 lipca 2017r. (niedziela). Wyjazd będzie z Maciejowic w sobotę 8 lipca o godz. 23.15 . Koszt wyjazdu 60zł. Telefon do organizatora 506257260.
 10. W czwartek 22 czerwca 2017r. w Ośrodku Zdrowia w Podłężu odbędzie się w godz. 11.30-13.30 bezpłatne komputerowe badanie wzroku.
 11. W sobotę 1 lipca 2017r. na stadionie narodowym w Warszawie odbędą się rekolekcje Jezus na stadionie. Więcej informacji w oddzielnym wpisie.
 12. Do wieczności odeszła śp. Janina Sitnik l. 73 zam. Podwierzbie                                                                                                                                               – Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…..

Odnośnie funkcji rodziców chrzestnych przypominam następujące informacje:

Odnośnie wyboru rodziców chrzestnych obowiązują następujące przepisy kościelne, które należy uwzględnić przed podjęciem decyzji wyboru ojca i matki chrzestnej.
Rodzicami chrzestnymi mogą być osoby religijne (wyznania katolickiego), bierzmowane, przystępujące do Sakramentów Świętych, a jeśli są małżonkami, żyjące w sakramentalnym związku małżeńskim, muszą odznaczać się wystarczającą dojrzałością do wypełnienia swoich obowiązków (skończony przynajmniej 16 rok życia). Kryterium wyboru rodzica chrzestnego nie może być tylko to, że ktoś jest moim bratem czy siostrą.

Rodzice chrzestni mieszkający na terenie naszej diecezji powinni wcześniej wziąć udział w czterech katecheza przygotowujących do chrztu świętego, które są głoszone w parafiach.

Rodzicami chrzestnymi nie mogą być między innymi ci, którzy żyją w związkach niesakramentalnych ( w zwiąkzach cywilnych i konkubinatach)
Kościół stawia takie wymagania rodzicom chrzestnym, ponieważ podczas obrzędu Chrztu składają wyznanie wiary we własnym imieniu oraz przyjmują na siebie współodpowiedzialność za chrześcijańskie wychowanie dziecka, zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko utraci jedno lub oboje rodziców.
Proszę rodziców chrzestnych będących spoza naszej parafii o przyniesienie od własnego Księdza Proboszcza zaświadczenia potwierdzającego możliwość pełnienia godności chrzestnego(ej).

Natomiast młodzież z naszej parafii uczącą się w szkołach ponadgimnazjalnych proszę wcześniej o przyniesienie opinii od katechety uczącego religii. Dopiero po jej otrzymaniu będę mógł daną osobę dopuścić do pełnienia funkcji rodzica chrzestnego.
Z okazji Chrztu dziecka chrzestni powinni przystąpić do Spowiedzi i Komunii świętej. W przyszłości rodzice chrzestni powinni być także świadkami Bierzmowania swego chrześniaka i uczestniczyć w ważniejszych wydarzeniach jego życia (I Komunia święta, Ślub).

Zaświadczenia na rodziców chrzestnych proszę brać odpowiedni wcześniej (tzn. około miesiąca przed chrztem) a nie w ostatniej chwili.

1. Dla chrześcijanina ołtarz symbolizuje Chrystusa. Dlatego to Kościół w osobie celebransa na początku i na końcu liturgii pozdrawia pocałunkiem Chrystusa jako swojego Oblubieńca. Przez ten gest wyrażany jest szacunek i cześć całego zgromadzenia. Dlatego podczas tego gestu powinniśmy jeszcze w skupieniu uczestniczyć w liturgii będąc na swoich miejscach. Po wyjściu kapłana do zakrystii i własnym dziękczynieniu za Eucharystię możemy powoli zacząć opuszczać kościół, a nie równocześnie z kapłanem jak to teraz czynimy..

2. Przed rozpoczęciem ceremonii pogrzebowej przy kapliczce niech mężczyźni zatroszczą się o przyniesienie chorągwi z kościoła ewentualnie krzyża jeśli go nie ma przy samochodzie. Jest to zadanie dla sąsiadów, kolegów czy mieszkańców wsi z której odchodzi zmarły.

 Uczestnicząc w pogrzebie zechciejmy najpierw zatroszczyć się o duchowe przygotowanie do mszy pogrzebowej czyli o stan łaski uświęcającej by podczas pogrzebu swoich bliskich przyjąć w ich intencji Komunię św. Sama msza pogrzebowa jest nie koniecznie najlepszym momentem na spowiedź, gdyż wtedy towarzyszą nam różne emocje związane z odejściem kogoś bliskiego . Również msza którą zamawiamy za zmarłych w ciągu roku jest dobrą okazją do pojednania się z Bogiem poprzez sakrament pokuty.

Po mszy św. pogrzebowej idąc w kondukcie żałobnym na cmentarz zechciejmy być w tym miejscu gdzie powinniśmy.   Najpierw idą osoby niosące krzyż i chorągwie, potem ci, którzy niosą kwiaty i wieńce. Następnie celebrans i siostra organistka. Za księdzem idą wierni nie należący do najbliższej rodziny. Dopiero za nim jedzie samochód pogrzebowy z trumną i za samochodem idzie najbliższa rodzina. Za rodziną w bezpiecznej odległości poruszają się samochodami pozostali uczestnicy pogrzebu , którzy nie idą pieszą.

Bardzo proszę by nie wyprzedzać samochodami konduktu pogrzebowego. Gdyż często z naprzeciwka od strony Bączek jadą samochody, które nie potrafią na chwilę się zatrzymać i dochodzi czasami do sytuacji bardzo niebezpiecznych. Wszyscy powoli zdążymy dotrzeć do grobu. Również sami poruszając się po drogach umiejmy zatrzymać się na poboczu, gdy z naprzeciwka idzie kondukt pogrzebowy. W czasie postoju możemy za zmarłego zmówić „Wieczny odpoczynek…”.

Czas procesji na cmentarz jest czasem na modlitwę rozważanie psalmów, które są śpiewane. Nie jest to czas na rozmowę ze znajomymi, których spotkaliśmy na pogrzebie. By łatwiej nam było trwać w modlitewnym skupieniu podczas drogi na cmentarz zakupiliśmy nowy głośnik z mikrofonem. Proszę o przyjęcie ze zrozumieniem tych moich uwag i próśb.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Brak komentarzy w “Ogłoszenia parafialne 18 czerwca 2017r. – XI Niedziela zwykła”

Napisz nowy komentarz